Zveřejňujeme otevřený dopis k přípravám české účasti na EXPO 2025 v japonské Ósace

Zveřejňujeme otevřeny dopis k přípravam české účasti. ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra
Zveřejňujeme otevřeny dopis k přípravam české účasti. ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra

Tento otevřený dopis vznikl jako reakce na opakované dotazy redaktorky jednoho z tuzemských deníků. V souladu s ochranou osobních údajů byly tyto údaje před zveřejněním anonymizovány.

Vážená paní redaktorko,

děkuji za Váš zájem o projekt české účasti na Všeobecné světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace. Oceňuji, že se věnujete této zásadní iniciativě, která má potenciál reprezentovat Česko na prestižní mezinárodní platformě. Respektuji zpětnou vazbu od všech klíčových stakeholderů, včetně členů vlády, odborných asociací i novinářů, jako jste Vy.

Můj tým v současné době pracuje na mimořádně složitém projektu v náročném prostředí Japonska. I přes tuto náročnost jsem přesvědčen, že jej úspěšně zvládneme a profesionálně představíme Česko, jeho regiony, perspektivní firmy, inovace, technologie, vědu, výzkum i kulturu na jedinečné mezinárodní platformě, kterou světové výstavy EXPO bezpochyby jsou. Mé přesvědčení a optimismus vychází z toho, že jsme již v průběhu realizace dosáhli významných úspěchů

  • Získali jsme exkluzivní místo pro vybudování českého národního pavilonu, který tak bude pro většinu návštěvníků nepřehlédnutelný;
  • Návrh designu pavilonu se pravidelně umísťuje v žebříčcích nejočekávanějších projektů nadcházející světové výstavy;
  • Bude se jednat o technologicky velmi pokrokovou a unikátní stavbu v Japonsku – celá nosná konstrukce je tvořena křížově vrstveným dřevem (Cross Laminated Timber, zkráceně CLT), které představuje nejmodernější technologii dřevozpracovatelského průmyslu, a bude se jednat o vůbec první takovou stavbu svého druhu v Japonsku bez použití ocelové konstrukce. Díky tomu, že se nám podařilo přesvědčit tamní mimořádně konzervativní úřady o vhodnosti a bezpečnosti tohoto řešení, by tento úspěch mohl v dohledné době vést k legislativním změnám v Japonsku. Tím se otevřou dveře českým dřevozpracovatelským firmám na nový, velmi perspektivní trh, kam budou moci dodávat nejen materiál s vysokou přidanou hodnotou, ale i související profesionální služby. 

Mimoto aktivně podnikáme kroky k tomu, aby se do české účasti zapojilo co nejvíce firem, organizací a partnerů, pro které může být Japonsko a celý Indo-pacifický region velmi perspektivním trhem. Oslovujeme je nejen na různých akcích, kterých se účastníme, jako jsou Země živitelka, Týden inovací, Mezinárodní strojírenský veletrh, akce Hospodářské komory či Svazu průmyslu a dopravy. Vysvětlujeme, jak jim může česká účast na EXPO 2025 pomoci, a jak se mohou zapojit. Vedle toho pořádáme krajské konference #road2expo, abychom představili možnosti zapojení firmám i v regionech. První se konala v září v Liberci, další byly z důvodu zářijových povodní odloženy na listopad. Jsme v kontaktu s desítkami firem, podnikatelskými svazy i odbornými asociacemi, kde představujeme příležitosti japonského trhu a výhody české účasti na EXPO.

K samotné účasti přistupujeme zcela jinak, než bylo v minulosti běžné. Mnohé firmy stále vnímají světové výstavy jako přežitek bez reálného dopadu na podnikání. Proto pečlivě vysvětlujeme naši vizi, tržní příležitosti a výhody, které světová výstava v Ósace i český pavilon nabízejí. EXPO 2025 osobně považuji za jedinečnou příležitostí vstoupit na velmi náročný, ale perspektivní trh. Navíc díky diplomatickému rozměru světových výstav mají firmy šanci se efektivně představit na tak konzervativním trhu, což je příležitost, která se nebude opakovat dalších 30 nebo 40 let.

Prostředky, které naši partneři investují, nejdou na pokrytí české účasti, ale do jejich vlastní propagace a expanze. Státní rozpočet slouží k pokrytí stavby pavilonu a zajištění základního provozu, jak bylo schváleno v červnu 2022 vládou. Naše jednání s potenciálními partnery jsou náročná a zdlouhavá – vyhledáváme, kontaktujeme, prezentujeme, vyjednáváme a ladíme detaily spolupráce. V tuto chvíli máme rozjednaná partnerství v řádech desítek milionů korun. Od firem si odnášíme cennou zpětnou vazbu, reagujeme na jejich požadavky a finalizujeme detaily spolupráce. Našim hlavním cílem je, aby účast na světové výstavě byla pro firmy skutečně přínosná a ve střednědobém hledisku měla měřitelný efekt.

Rozpočet počítá s tím, že potenciál pavilonu využijeme na maximum. V případě, že české firmy nebudou mít dostatečný zájem o jeho využití, nabídneme mimořádně lukrativní prostory k pronájmu na komerční bázi zahraničním subjektům. Již nyní evidujeme jejich zájem z Japonska i dalších zemí, nicméně prozatím se nacházíme ve fázi, kdy přirozeně upřednostňujeme české firmy a organizace.

K vašemu dotazu ohledně ceny pavilonu (Proč se stavba pavilonu prodraží o 80 milionů korun, oproti smlouvě uzavřené s architektonickou kanceláří Apropos Architects?) bych rád uvedl, že Apropos Architects je architektonická kancelář. Ve Smlouvě o dílo je uvedena cílová cena pavilonu, jak byla kalkulována na podzim 2022. Cena stavby pavilonu je výsledkem veřejné zakázky z dubna 2024, o kterou se ucházely stavební firmy (obdrželi jsme od nich tři nabídky a vyhrála nabídka s nejnižší cenou). Cena vychází z aktuálních tržních cen v Česku i Japonsku. Při přípravě projektu došlo k navýšení ceny z důvodu požadavků japonských stavebních úřadů, nestabilního podloží umělého ostrova a rovněž výrazné inflace. Vzhledem ke komplexnímu designu budovy, který byl vybrán v transparentní architektonické soutěži, nebylo možné například zredukovat výšku budovy o jedno patro. Alternativou bylo vzdání se ambice na stavbu vlastního pavilonu, podobně jako to byly nuceny učinit z nejrůznějších důvodů jiné země. V takovém případě bychom ale byli nuceni přesunout se do tzv. sdílených uniformních pavilonů typu C, které staví organizátoři, kde bychom měli celkový prostor pro prezentaci o rozloze 80 m2. Byli bychom v podobné situaci, jako je nyní celá řada dalších zemí, která shání cizí/alternativní prostory, ve kterých bude moci vítat delegace a odehrát ať už byznysový, nebo kulturní program. Důležité je však také podotknout, že by se jednalo o porušení Koncepce generálního komisaře (pokud bychom se uchýlili k pavilonu typu C), kterou v červnu 2022 schválila vláda ČR.

EXPO 2025 začne za 191 dní a potrvá dalšího půl roku. Stejně jako naše závazky vznikají v čase, budou v čase přicházet i finanční příspěvky partnerů, výnosy z komerčního pronájmu či koncese restaurace, a proto není nezbytné disponovat všemi prostředky před zahájením akce.

Přestože pracujeme na těchto důležitých úkolech, bohužel čelíme Vaší dlouhodobé kampani proti našim aktivitám. Vaše tendenční články, zkreslování odpovědí a neustálé dotazy nejen podle zákona o svobodném přístupu k informacím vedou ke ztrátě důvěry některých firem, které jinak vidí v Japonsku potenciál. Navíc několik našich spolupracovníků, včetně nadějných studentů, se kvůli Vašim tendenčním článkům a spekulacím z projektu stáhlo. Toto není jen nekorektní, ale přímo to ohrožuje úspěšnou realizaci takto významného projektu. Proto jako formu odpovědi volím tento otevřený dopis. Potvrzuji, že přípravné práce postupují dle stanoveného harmonogramu, stavba národního pavilonu je v plném proudu (viz příspěvky na sociálních sítích LinkedIn, X a Facebook), pracujeme na podobě hlavní expozice i doprovodného programu. Projekt je tak nyní pro naše potenciální partnery reálný a jejich důvěra v úspěšnou realizaci vzrostla zásadním způsobem. Díky tomu finalizujeme předběžné dohody do podoby smluvní dokumentace

Z Vašeho komunikačního stylu vůči nám i publikovaným textům jsem nabyl dojmu, že se musíte domnívat, že každý, kdo pracuje s veřejnými prostředky, musí nutně sledovat pouze osobní prospěch. Jako daňový poplatník jsem do státního rozpočtu přispěl nemalou částkou a vždy jsem se byl schopen postarat o sebe i svou rodinu bez závislosti na státu. V tomto projektu jsem se angažoval proto, že chci přispět k profesionální a důstojné reprezentaci Česka na mezinárodní scéně a pomoci firmám diverzifikovat své exportní aktivity i mimo EU, s čímž mám bohaté zkušenosti a prokazatelné výsledky z privátní sféry.

Ve svých pravidelných dotazech dle zákona o svobodném přístupu k informacím (stejně jako v případě běžných dotazů) se prezentujete jako „hlídací pes“ české demokracie, což je záslužná role. Avšak způsob, jakým vedete kampaň proti mně a projektu, který reprezentuji, může mít velmi závažné důsledky.  Možná si to neuvědomujete, ale na přípravu odpovědí na Vaše dotazy spotřebovali členové mého malého týmu již mnoho hodin práce. Kvůli takovému přístupu se v Česku do složitějších a rizikovějších projektů odváží pustit jen málokdo, což dlouhodobě brzdí rozvoj a pokrok celé naší země. 

Rád bych Vás proto požádal o Vaše písemné sdělení, co si světové výstavě EXPO myslíte Vy? 

Jsem přesvědčen, že Češi jsou kreativním národem s globálním přesahem a světu mají co nabídnout. Prostřednictvím účasti na EXPO 2025 chceme sobě i našim mezinárodním partnerům ukázat, co všechno dokážeme. Věřím, že byste se k nám mohla přidat a pomoci nám ukázat jedinečné aspekty celého projektu pro Česko, jeho občany, podnikatele i další instituce.  

Pokud se rozhodnete nám nepomáhat, zdvořile Vás prosím, abyste nám dala v následujících měsících, které budou pro úspěch celého snažení rozhodující, prostor na důležitou a smysluplnou práci. Pečlivě sledujte náš výkon a zejména výsledky, které budou po zásluze hodnoceny na konci projektu našimi partnery i všemi dalšími klíčovými stakeholdery. Velmi ocením, pokud Vaše zpětná vazba bude věcná a založená na faktech, nikoliv na zkreslených nebo tendenčních interpretacích.

Velice děkuji za pochopení, vstřícnost a spolupráci. 

S úctou, Ondřej Soška generální komisař české účasti na EXPO 2025

Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.