Maskot René
Podívejte se na krátký film a seznamte se s Reném
- oficiálním maskotem českého národního pavilonu. 🎬
René je křišťálová bytost, přátelská a hravá jako sklo samo. Pochází z galaxie Česko a ztělesňuje hlavní téma české účasti na EXPO: "Talent a kreativita pro život."
René reprezentuje Česko na EXPO ve dvou podobách. První z nich je originální skleněná plastika významného českého skláře a umělce Reného Roubíčka, který pro československý pavilon na EXPO 1970 v Ósace vytvořil skulpturu "Mrak-voda, zdroj života".
Jako přítel oficiálního japonského maskota MYAKU–MYAKU symbolizuje nejen dlouholetou spolupráci mezi Českem a Japonskem a vzdává hold úspěchu československého pavilonu na EXPO 1970, který získal od japonských organizátorů cenu za architekturu.
René Roubíček se tak skrze maskota po 55 letech symbolicky vrací do Ósaky a stává se jediným umělcem, jehož díla byla vystavena na obou světových výstavách v tomto městě.
Československý pavilon nemohli jeho autoři ani mnozí vystavovatelé, včetně Roubíčka, kvůli totalitnímu režimu nikdy navštívit.
Druhá verze maskota Reného byla navržena s ohledem na japonskou kulturu, kde jsou maskoti velmi populární. Je inspirována estetikou kimokawaii, která kombinuje podivnost s roztomilostí. Reného zelená barva pak odkazuje na uranové sklo, se kterým Roubíček pracoval jako jeden z prvních na světě.
Po představení Reného japonské veřejnosti zaplavila sociální média vlna fanouškovské tvorby – některé příspěvky dosáhly během chvíle až milionových zhlédnutí.
Díky svému jedinečnému designu se René stal klíčovým vizuálním prvkem české účasti – objevuje se například i na speciální emisi poštovních známek vydaných při příležitosti konání EXPO.
Reného podobiznu najdete i na uniformách personálu českého národního pavilonu, které pro EXPO navrhl Jan černý pod svou značkoi Jan Société.
René se po boku české zpěvačky Karoliny Neuvirthové z dua Karol&Kvído objevil také ve videoklipu české EXPO písničky.
Ta hravou formou představuje světové vynálezy, které se poprvé objevily na světových výstavách a dnes tvoří nedílnou součást našich každodenních životů – například telefon, rentgen, výtah nebo dotykové displeje.