Preciosa rozzáří český pavilon. Uspořádá workshopy a dodá světelnou instalaci do restaurace

Největší český výrobce a dodavatel křišťálu představí svou tvorbu jako Oficiální partner českého národního pavilonu na EXPO 2025 v japonské Ósace. Preciosa se příští rok zapíše do dění světové výstavy, kde bude reprezentovat české sklářské umění v rámci národního pavilonu. Tématem české účasti je Talent a kreativita pro život, které vyzdvihuje schopnost člověka vytvářet jedinečné hodnoty. Jedním z hlavních bodů české expozice bude světelná křišťálová instalace Crystal Grid z dílny Preciosa.

Vizualizace restaurace českého národního pavilonu s křišťálovou instalací Crystal Grid z dílny Preciosa, ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra
Vizualizace restaurace českého národního pavilonu s křišťálovou instalací Crystal Grid z dílny Preciosa, ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra

Součástí prezentace Preciosy bude řada workshopů a ukázek tvorby napříč jednotlivými společnostmi skupiny Preciosa. Hlavním lákadlem však bude světelná křišťálová instalace Crystal Grid, která se stane dominantou české národní restaurace a ukázkou propojení české řemeslné tradice a inovace.„Instalace vychází ze Signature Design – Crystal Grid, který tvoří ručně foukané křišťálové trubice uspořádané do geometrických mřížek. Kolmé linie a minimalistické komponenty vytvářejí pravidelnou strukturu, která zdůrazňuje čistotu a jas křišťálu,“ vysvětluje designér projektu Martin Prokeš. „Crystal Grid představuje čistou harmonii geometrie. Minimalismus je v Japonsku velmi oblíbený, a proto jsme tento design pro český pavilon zvolili spolu s architekty záměrně. Kombinuje jednoduchost tvaru s precizností ruční výroby a oslavuje české řemeslo v jeho nejčistší podobě. Díky dynamickým světelným scénám však přesahuje tradiční pojetí a ukazuje, jak inovace a technologie obohacují umění sklářství,“ dodává.

České sklo se v japonské Ósace představí po 55 letech Světová výstava se v Ósace konala naposledy v roce 1970, kde se někdejší Československo prezentovalo velkolepým pavilonem, který se stal jedním z nejnavštěvovanějších a získal ocenění za architekturu. Hlavním bodem zájmu byla expozice československého skla a umění. Pavilon navštívilo více než 10 milionů lidí, což výrazně přispělo k povědomí o československém tradičním sklářském řemeslu na světové scéně. „Účast Česka na EXPO 2025 je výjimečnou příležitostí ukázat světu náš kreativní potenciál a unikátní schopnost spojit tradici s inovací. Jsem přesvědčen, že Preciosa a její prezentace sklářského umění bude ukázkou precizní české práce a také klíčovou součástí naší národní prezentace tak, jako tomu bylo před více než 50 lety,“ komentuje nové partnerství generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška. „Být součástí EXPO 2025 je pro celou skupinu Preciosa skvělou příležitostí představit světu unikátní kombinaci tradice a inovace, kterou české sklo ztělesňuje, a je nutnou podmínkou dalšího úspěšného rozvoje tohoto oboru. Téma ‚Talent a kreativita pro život‘ dokonale rezonuje s naším posláním – rozvíjet odkaz generací sklářů a posouvat ho do nových horizontů,“ říká generální ředitelka Preciosa Lighting Lucie Karlová.

Podle generální ředitelky Preciosa Lighting Lucie Karlové je účast na EXPO 2025 skvělou příležitostí, ©Preciosa Lighting
Podle generální ředitelky Preciosa Lighting Lucie Karlové je účast na EXPO 2025 skvělou příležitostí, ©Preciosa Lighting

O skupině Preciosa  Preciosa patří mezi světově uznávané výrobce křišťálu, navazující na více jak 400letou tradici sklářství v Křišťálovém údolí. Pod její křídla spadá několik společností (Preciosa Lighting, Preciosa Components, Preciosa Ornela, Preciosa Beauty a Vinolok), z nichž se každá zaměřuje na jedinečný aspekt sklářského řemesla – od ruční výroby jedinečných světelných instalací přes strojně broušené komponenty a pestré perle a perličky, po elegantní bižuterii a trofeje. Tato rozmanitost dělá ze skupiny Preciosa  skutečného lídra v oboru, který díky kombinaci tradičního sklářského řemesla s moderními technologiemi a inovacemi, posouvá hranice možného a redefinuje tak budoucnost sklářství.

O českém pavilonu na EXPO 2025  Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře. 

O české účasti na EXPO 2025  Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale také českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.