Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) tento týden v rámci podnikatelské mise do Japonska navštívil český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025. Hlavní událostí dne byla klimatická konference, kterou následovalo česko-japonské byznysové fórum zaměřené na spolupráci v oblastech klíčových pro budoucí rozvoj obou zemí – zejména recyklace, cirkulární ekonomiky a environmentálních technologií.
Na konferenci vystoupili také experti prezentující mimo jiné výsledky 250 let meteorologických pozorování z Klementina, které dnes tvoří základ moderního systému včasného varování před povodněmi a sehrály významnou roli při zvládání rozsáhlých záplav v roce 2024. Právě know-how Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v oblasti prevence přírodních katastrof vzbudilo mimořádný zájem japonských partnerů, kteří hledají inspiraci pro rozvoj vlastních systémů ochrany obyvatelstva tváří v tvář stále častějším dopadům klimatické krize.
Součástí programu byla také prezentace Krkonošského národního parku (KRNAP), který spolu s dalšími českými národními parky představil příklady soužití člověka s přírodou a možnosti udržitelného turismu. Symbolickým propojením tématu ochrany přírody a udržitelné architektury je i skutečnost, že na stavbu českého pavilonu bylo využito dřevo pocházející právě z krkonošských lesů.
Cirkulární ekonomika je systém, který nahrazuje model „vyrobit–použít–vyhodit“ udržitelným přístupem založeným na opětovném využívání surovin, minimalizaci odpadů a prodlužování životního cyklu produktů. Samotný princip udržitelnosti se odráží také v návrhu českého pavilonu, který bude možné po skončení výstavy snadno rozebrat a znovu sestavit – ať už v Japonsku, nebo v Česku. Dřevostavby navíc patří mezi stavební řešení s minimálním dopadem na životní prostředí, a to díky využití obnovitelného materiálu a nízké uhlíkové stopě.
„Jsme velmi rádi, že jsme mohli v českém pavilonu přivítat ministra Hladíka. Pavilon jsme koncipovali s ohledem na životní prostředí, a jeho podpora pro nás proto mnoho znamená. Tato dřevostavba symbolizuje udržitelný přístup, kreativitu a schopnost Česka nabídnout pokročilá řešení s vysokou přidanou hodnotou. Každá další úspěšná politická i byznysová mise nám pomáhá toto potvrzovat,“ doplnil generální komisař české účasti Ondřej Soška.
Dřevěné prvky pro pavilon dodala také firma AGROP NOVA, výrobce systému NOVATOP, který je partnerem české účasti. „Považuji pavilon za majstrštyk českého dřevařského inženýrství. Být součástí takto odvážného projektu je pro nás velká čest,“ uvedl technický ředitel společnosti Radek Oslizlo, který se mise osobně zúčastnil.
Mise se uskutečnila za podpory Svazu průmyslu a dopravy ČR, který je zároveň partnerem české účasti na EXPO 2025. Zúčastnilo se jí 18 českých firem, institucí a univerzit. Program mise zahrnuje kromě návštěvy světové výstavy také další byznysová fóra v Tokiu a Ósace, návštěvu zařízení na zpracování odpadů v rámci komplexu Super Eco Town Tokio a cílená B2B jednání.