Jan Société spolu s týmem české účasti EXPO 2025 představili kolekci pro český národní pavilon v Ósace

Kolekce inspirovaná japonským workwearem zahrnuje celkový set oblečení pro celý personál českého pavilonu na EXPO 2025 v Ósace. V těchto outfitech tak bude možné potkat hostesky, obsluhu restaurace a další staff, který v pavilonu pracuje. Kolekce se skládá z bomberu, košile, trika, kalhot a zástěry, doplněná je o speciální siluetu tenisky Prestige x Jan a o šátek s motivem Reného, maskota pavilonu. Je pak barevně rozlišena právě podle funkcí – světlá písková je pro hostesky a průvodce návštěvnickou cestou (stálou expozicí), modrá pak pro gastro provoz.

Kolekce zahrnuje bomber, košili, tričko, kalhoty, zástěru, tenisky Prestige x Jan a šátek s motivem Reného, ©Jan Société, Kuba Zeman
Kolekce zahrnuje bomber, košili, tričko, kalhoty, zástěru, tenisky Prestige x Jan a šátek s motivem Reného, ©Jan Société, Kuba Zeman

„Tématem české účasti na EXPO 2025 je Talent a kreativita pro život. Jsem moc rád, že na propagaci Česka můžeme spolupracovat s talentovanými profesionály z mnoha oblastí, jako je kultura, design, umění, F&B nebo byznys, kteří mají světové renomé a pomáhají nám s prezentací Česka více než 10 000 kilometrů od domova. Jedním z takových skvělých talentovaných lidí je Jan Černý, kterému bych chtěl moc poděkovat za povedený návrh uniforem, které denně bude oblékat personál českého pavilonu,“ komentuje přímo z Ósaky generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška a doplňuje: „Přestože jsem Honzovi řekl, že bych chtěl navázat na olympijskou kolekci a Paříž a vzbudit podobný rozruch něčím extravagantním, udělal to opět po svém. A já jsem za to rád, uniformy skvěle ladí s japonským prostředím, respektují japonský minimalismus a zároveň jsou velice originální. Nenápadně také kombinují prvky, které k naší prezentaci používáme – maskota Reného, označení czechia a bystrému pozorovateli neunikne ani lipový list z našeho loga, který odkazuje na naše národní symboly, broušené sklo i japonské origami,“

Jan Černý přistupoval k návrhu kolekce komplexně a sestavil tak set, který zaměstnancům poslouží v různém počasí a teplotách, které se v Japonsku během půlročního konání EXPO promění. Celá kolekce je perfektně kombinovatelná, výrazně odlišená a rozpoznatelná mezi dalšími návštěvníky, a to hlavně díky svojí uniformní barevnosti a velkému printu czechia na zádech.

Díky hlavní inspiraci kolekce, kterou je dialog mezi českými ikonickými montérkami a japonskou workwear kulturou, je hlavním materiálem bavlna, která je ale ošetřená speciálními enzymy během spírání tak, že působí lehce a příjemně. Tenisky Prestige x Jan z koňakové barvy kůže mají na vnitřní straně boty perforaci, aby zajistily větrání i ve vyšších teplotách.

Kolekce zahrnuje také doplňky, jako je šátek s motivem Reného, maskota pavilonu, ©Jan Société, Kuba Zeman
Kolekce zahrnuje také doplňky, jako je šátek s motivem Reného, maskota pavilonu, ©Jan Société, Kuba Zeman
Tenisky Prestige x Jan z koňakové kůže mají perforace na vnitřní straně pro lepší ventilaci i při vyšších teplotách, ©Jan Société, Kuba Zeman
Tenisky Prestige x Jan z koňakové kůže mají perforace na vnitřní straně pro lepší ventilaci i při vyšších teplotách, ©Jan Société, Kuba Zeman

„Během své rešerše, kde jsem se zabýval českou (ne)kulturou v oblékání, jsem narazil na zajímavou paralelu mezi naší a japonskou kulturou. Objevil jsem, jak blízké jsou si naše milované i nenáviděné montérky s japonským workwearem (módou inspirovanou pracovními oděvy, která je v Japonsku velmi zakořeněná do kultury odívání). Tak jsem v návrzích nechal tyto dva styly pracovních oděvů komunikovat a mluvit. Vznikly z toho tyto uniformy, které možná můžou připomínat Otíkovy montérky z filmu Vesničko má, středisková. Když je ale zasadíme do prostředí mezinárodní půdy Expa v Ósace, tato reference se najednou vytrácí a workwear siluety mojí kolekce dostávají zase úplně jiný význam. A to je jeden z faktorů, který mě na módě opravdu baví, jak moc dokáže změna prostředí a okolností změnit význam samotného oděvu,“ shrnuje hlavní inspiraci pro kolekci zakladatel a kreativní ředitel značky Jan Société Jan Černý.

Při bližším zkoumání kolekce nelze přehlédnout vyšívané dekorace na hrudníku, které odkazují na tolik potřebné kapsy na pracovních oděvech. Tady jsou ale povýšeny do dekoru tím, že jsou kapsy jen náznakem vyšité v jejich siluetách. Oděv tak není dekorovaný umělými ornamenty, ale právě prvky, které na něj přirozeně patří. Na zádech pak u všech oděvních druhů najdete signature Jan label a také velký nápis czechia, takže budeme po areálu Expa rozpoznatelní i na velkou vzdálenost.

Siluety jsou oversized, stejné pro ženy i muže a jsou oproti dřívějším Janovým kolekcím nečekaně minimalistické. „I to má svůj důvod – právě sázka na tlumené barvy a čisté siluety nás může odlišit od ostatních pavilonů, které často volí velmi výrazně barevné a vzorované outfity. Navíc Japonci takřka nenosí vzory, na minimalismu a volných siluetách si zakládají, a právě proto by mohla být tato Jan Société kolekce trefou do černého,“ dodává Jan Černý.

Kolekce uniforem je sepraná a působí lidsky, jako by je už někdo nosil. Další silné propojení s inspirací lze pozorovat v designu zástěry, která díky proříznutí ve spodní části připomíná ikonické lacláče.

Jan Černý zvolil tlumené barvy a čisté linie, které se odlišují od výrazných barev a vzorů, což rezonuje s japonským důrazem na minimalismus a volné siluety, ©Jan Société, Kuba Zeman
Jan Černý zvolil tlumené barvy a čisté linie, které se odlišují od výrazných barev a vzorů, což rezonuje s japonským důrazem na minimalismus a volné siluety, ©Jan Société, Kuba Zeman

„Mám radost, že touto kolekcí můžu bořit pro mě už naprosto zastaralé představy o hosteskách na byznysových eventech, kde si každý hned vybaví mladou slečnu v podpatcích a uplých mini šatech, která tam jako oběť stojí u stolku k pokoukání pánů businessmanů. Tak svět už opravdu nefunguje a já sám neuznávám to, že by ženy měly být prezentovány v těchto podřadných rolích. Současně takovýto outfit by v celosvětovém měřítku, a ještě v Japonsku byl nejen nevhodný, ale ani by nikoho nezaujal – Japonci takřka nenosí oděvy upnuté na tělo, užívají si volnost oversized siluet a volných střihů. Myslím si, že můžeme být i díky takto oblečenému staffu zaujmout návštěvníky a stát se tak zapamatovatelným pavilonem,“ dodává Jan Černý.

Mimo samotnou kolekci pro staff pavilonu Jan Černý také navrhnul obleky a kostýmky pro management pavilonu. Značka Jan Société se do Ósaky také chystá s vlastní prezentací ve formě konceptuální fashion show. O Janu Černém Jan Černý je český designér, který tvoří ve své značce Jan Société současnou pánskou a genderless módu. Už ve svém mladém věku má za sebou velké úspěchy. Absolvoval stáž pod už zesnulým designérem Virgilem Ablohem v pařížském ateliéru Louis Vuitton, byl kreativním ředitelem české značky Kara, umístil se v žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes, obléká osobnosti jako Barbora Strýcová, Calin, Ben Cristovao a je součástí české mladé kulturní scény, která formuje styl mladé generace.

V roce 2024 navrhl nástupovou olympijskou kolekci pro české sportovce, která byla díky své moderní estetice a inovativnímu přístupu zařazena magazínem Time mezi tři vůbec nejlepší kolekce celého světa.

Osvětlený český národní pavilon, ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra
Osvětlený český národní pavilon, ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra

O českém pavilonu na EXPO 2025 Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby tvoří moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, CTP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře O české účasti na EXPO 2025 Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale také českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.