V prostorách Publicistiky, profesní školy médií v Praze (www.vosp.cz) ve středu 16. dubna 2025 proběhl slavnostní křest trojjazyčného komiksu „Talent a kreativita pro život“, který vznikl jako oficiální edukační výstup pro českou účast na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace. Komiks je součástí vzdělávacího programu Knihy trochu jinak, který se jako první projekt svého druhu stal partnerem české účasti na světové platformě.
Titul je česko-japonsko-anglický a reflektuje hlavní motto českého pavilonu: „Talent a kreativita pro život“. Komiks vznikl jako kolektivní dílo žáků a profesionálů a představuje výjimečný vzdělávací výstup, který propojuje českou historii, kulturu, inovace i současné myšlení mladé generace.
„Tento komiks je výsledkem unikátní spolupráce téměř tří desítek lidí. Čtrnáct žákyň střední pedagogické školy vytvořilo přes šedesát ilustrací. Je to výpověď o tom, co mladí lidé považují za hodnotné, tvořivé a sdělitelné směrem ke světu. Je to komiks o nás – o tom, co jsme světu dali a v čem jsme jedineční,“ říká koordinátorka projektu a autorka konceptu Petra Čiháková.
Komiks symbolicky pokřtili významní hosté, kteří se dlouhodobě věnují zkvalitňování vzdělávání, umění a globální diskusi. Jednalo se například o Ondřeje Hýbla, předsedu Česko-japonské společnosti nebo výtvarnici a dceru legendárního sklářského mistra Reného Roubíčka, jehož dílo se stalo inspirací pro maskota EXPO 2025, Michaelu Lesařovou Roubíčkovou.
„Kniha Talent a kreativita pro život ukazuje, jak hluboký smysl má spojování kultur, generací i vzdělávání s globálním děním. Česko a Japonsko nejsou jen obchodní partneři – sdílíme hodnoty, které dnes potřebuje celý svět: důraz na vzájemný respekt, kvalitu a inovaci,“ vysvětluje předseda Česko-japonské společnosti Ondřej Hýbl.
„Můj otec věřil, že sklo není jen materiál, ale jazyk – průhledný, silný a hravý zároveň. To, že se právě jeho dílo stalo inspirací pro maskota EXPO 2025, vnímám jako poctu nejen jemu, ale i českému sklářství jako celku. Těší mě vidět, že s těmito motivy dnes pracují i žáci a učitelé ve školách,“ uvádí Michaela Lesařová Roubíčková.
Součástí akce byla i vernisáž dvou tematických výstav:
• 100 let československého a českého výstavnictví na světových výstavách EXPO – komiksová série inspirovaná historickými událostmi
• 100 let české literatury v Japonsku – autorské ručně tvořené komiksy podle klasických děl
Komiks „Talent a kreativita pro život“ je také součástí širšího programu aktivit v rámci české účasti na EXPO 2025. Mezi ně patří i soutěž Kreativní učitel a učitelka roku 2025, kterou zaštítil Národní pedagogický institut ČR.
„Právě konkrétní, někdy i nečekaná témata – jako je japonská kultura nebo technika – otevírají pedagogům prostor k objevování netradičních cest výuky. Soutěž ukazuje, že učitelé nejsou jen předavateli informací, ale průvodci tvořivostí a iniciativou mladé generace. Skvělým příkladem je právě komiks Talent a kreativita pro život, který dnes křtíme – vznikl ve spolupráci žáků a profesionálů a přesně vystihuje, jak by mohlo vypadat vzdělávání budoucnosti: propojené, tvořivé, mezinárodní a hluboce lidské,“ doplňuje člen vedení projektu Kurikulum Kamil Ubr.
Projekt Knihy trochu jinak je jediným vzdělávacím programem pro ZŠ, SŠ, SOU a gymnázia, který je partnerem české účasti na EXPO 2025. Vzniká dobrovolnicky, bez institucionálního zázemí a funguje celorepublikově již pátým rokem. Každý rok se věnuje jinému společensky významnému tématu – letos jsou jím právě světové výstavy a jejich vliv na budoucnost.