Den vzdělávání na EXPO 2025: Česko v Ósace představí kvalitu vysokého školství, výzkumu a inovací

Tisková zpráva
20. 7. 2025

České univerzity se 25. července na světové výstavě v japonské Ósace představí v celé své šíři mezinárodnímu publiku. Den vzdělávání (EDU Day), který navazuje na Český národní den, připravuje Dům zahraniční spolupráce (DZS) pod hlavičkou iniciativy Study in Czechia společně s českou účastí na EXPO 2025. Akce nabídne prostor pro prezentaci kvality českých univerzit, špičkového výzkumu i inovačního zázemí.

Ředitel Domu zahraniční spolupráce Michal Uhl a generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška při podpisu memoranda o spolupráci, ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra, Jan Herch
Ředitel Domu zahraniční spolupráce Michal Uhl a generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška při podpisu memoranda o spolupráci, ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra, Jan Herch

Prezentaci kvalitního a otevřeného vysokoškolského prostředí zajistí představitelé českých univerzit, včetně rektorů, prorektorů a zástupců zahraničních oddělení. Do Ósaky přivezou vysoké školy z celé republiky pestrou škálu oborů, od technických a přírodovědných přes lékařské, společenské a humanitní až po umělecké. Pro školy jde o mimořádnou šanci jednat osobně s japonskými partnery, navázat na stávající projekty a otevřít nové směry spolupráce.

„Akce takového formátu jako je světová výstava umožňuje delegaci vysokých škol prezentovat Česko jako sebevědomou, konkurenceschopnou zemi a vzdělanostní centrum střední Evropy. Věřím, že tato cesta pomůže naplnit cíle našich univerzit a podpoří vysokou míru internacionalizace a její přínosy pro management, akademické pracovníky a studenty. V neposlední řadě pak pro celou společnost,“ říká ředitel DZS Michal Uhl.

Den vzdělávání podtrhne hlavní téma české účasti s mottem Talent a kreativita pro život a představí Česko jako zemi, která staví na vzdělávání, vědě a lidském potenciálu. „Účast českých vysokých škol na EXPO 2025 v Ósace je pro nás klíčová a přirozeně zapadá do vize českého pavilonu. Vnímáme ji jako jedinečnou příležitost, jak v prostředí globální přehlídky inovací dále posílit akademické vazby mezi Českem a Japonskem. Věříme, že EDU Day a další doprovodné aktivity výrazně přispějí k navázání nových partnerství, prohloubení stávajících kooperací a prezentaci potenciálu našeho vzdělávacího a vědeckého sektoru na mezinárodní scéně,“ uvádí generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.

Vedoucí sekce komunikační a analytické Soňa Lippmann z Domu zahraniční spolupráce na DZS Academy s českými vysokými školami, ©Dům zahraniční spolupráce
Vedoucí sekce komunikační a analytické Soňa Lippmann z Domu zahraniční spolupráce na DZS Academy s českými vysokými školami, ©Dům zahraniční spolupráce

Výměny studentů a další příležitosti
Diskutovat se na EXPO 2025 bude převážně o studentských výměnách a dalších příležitostech pro spolupráci, od špičkového výzkumu a technologií přes zdravotnické aplikace až po kulturní a jazykové projekty. Zapojí se i umělecké školy se zkušenostmi s dlouhodobými kontakty v Japonsku.

„Japonsko je pro nás země s obrovským potenciálem. Věříme, že tato mise otevře dveře k mnoha inspirativním projektům a vzájemně obohacujícím výměnám,“ doplňuje Libor Čapek, rektor Univerzity Pardubice.

Pro uměleckou vysokou školu je komunikace s rozmanitými kulturami obzvlášť inspirativní a žádoucí. „AMU tuto výměnu vede především formou oborových spoluprací s japonskými univerzitami a zároveň je školou, která každoročně přijímá řadu japonských studujících na stáže nebo v rámci bilaterálních dohod. Účast na Expo EDU Day je pro nás vítanou příležitostí s cílem vést dialog s japonskou kulturou a uměleckým světem, který se dlouhodobě ukazuje jako velmi přínosný pro obě strany," uvádí Jitka Goriaux, prorektorka Akademie múzických umění v Praze pro mezinárodní vztahy, uměleckou činnost a doktorské studium.

Inovativní potenciál českých univerzit
Součástí Dne vzdělávání bude také prezentace univerzitních spin-off společností, které propojují výzkum s praxí a ukazují, že české vysoké školy dokážou přenášet výsledky vědy do života. Představí se výběr inovativních projektů, které reprezentují špičku české akademické sféry i její aplikační potenciál: Lipidica, CaviPlasma, PinfLOW, BIOCEV, Nanoflexion Galochrom.

Tyto společnosti se zaměřují například na neinvazivní diagnostiku, pokročilé technologie čištění vody, udržitelná energetická řešení, výzkum biomolekul, nanotechnologie a chemické senzory. V průběhu dne se uskuteční panelové diskuse, inspirativní vystoupení ve formátu TED Talks a cílené individuální schůzky, které propojí akademickou sféru a podpoří rozvoj nových forem mezinárodní spolupráce, například výměnných pobytů studentů a pedagogů, výzkumných iniciativ a dalších různorodých projektů. Jejich prezentace v rámci světové výstavy přiblíží konkrétní dopady českého výzkumu na společnost a posílí možnosti pro mezinárodní spolupráci s japonskými partnery.

Národní stánek Study in Czechia a zástupci českých vysokých škol na veletrhu EAIE 2024 v USA, ©Dům zahraniční spolupráce
Národní stánek Study in Czechia a zástupci českých vysokých škol na veletrhu EAIE 2024 v USA, ©Dům zahraniční spolupráce

EXPO 2025 jako globální přehlídka budoucnosti
Výstava probíhá v Ósace od 13. dubna do 13. října pod mottem Designing Future Society for Our Lives. Česko se jako samostatný stát účastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška. Design pavilonu ve tvaru skleněné spirály vzešel z otevřené architektonické soutěže, kterou v březnu 2023 vyhrálo studio Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby tvoří moderní dřevěné CLT panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabízí důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se koná od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se nachází stálá expozice, multifunkční autorium Daisue Hall, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, CTP lounge a před pavilonem je pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře. Téměř každý týden se od pátku do neděle konají kulturní vystoupení. Pavilon byl úspěšně zkolaudován na začátku dubna 2025 a je největší dřevostavbou svého druhu bez kovové nosné konstrukce v Japonsku. Veřejnosti se oficiálně otevřel 13. dubna 2025. 

Seznam českých vysokých škol účastnících se výstavy: • Akademie múzických umění v Praze (AMU) • Vysoké učení technické v Brně (VUT) • Univerzita Karlova (UK) • České vysoké učení technické v Praze (ČVUT) • Mendelova univerzita v Brně (MENDELU) • Univerzita Palackého v Olomouci (UPOL) • Vysoká škola ekonomická v Praze (VŠE) • ŠKODA AUTO Vysoká škola (ŠAVŠ) • Univerzita Hradec Králové (UHK) • Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (JU) • Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) • Masarykova univerzita (MU) • Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) • Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) • Vysoká škola chemicko-technologická v Praze (VŠCHT) • Ostravská univerzita (OU) • Univerzita Pardubice (UPCE) • Západočeská univerzita v Plzni (ZČU)

Spin-off společnosti: • Lipidica • Caviplasma • PinfLOW • BIOCEV • Nanoflexion • Galochrom

EXPO newsletter

Zajímá vás, jak si Česko vede na EXPO 2025 v Ósace? Odebírejte náš newsletter!

Sledujte nás na sociálních sítích!

Česká centra – Kancelář generálního komisaře EXPO
Václavské nám. 1282/51, Praha 110 00
IČ: 48546038