V Karlových Varech dnes proběhl pod záštitou KHK KK kulatý stůl zaměřený na autonomní technologie a jejich propojení s českou účastí na světové výstavě EXPO 2025 v Ósace. Na setkání se sešli zástupci státní správy, odborníci na chytrou mobilitu a představitelé technologických firem, aby diskutovali o budoucnosti autonomních technologií v Česku i ve světě. Hlavními tématy byly inovační projekty Karlovarského kraje, význam 5G infrastruktury pro autonomní mobilitu a přípravy českého národního pavilonu na EXPO 2025.
Úvodního slova se ujal J.E. p. Kansuke Nagaoka, velvyslanec Japonska v ČR, který zdůraznil význam EXPO 2025 jako globální platformy pro výměnu inovací. Podle něj Japonsko oceňuje aktivní zapojení Česka do příprav výstavy a vidí zde prostor pro rozšíření spolupráce v oblasti autonomních technologií, digitalizace a udržitelné mobility. „EXPO 2025 je nejen příležitostí pro národní prezentaci, ale také pro posílení mezinárodního dialogu o inovacích. Česká republika se zde může ukázat jako významný hráč v oblasti autonomní mobility,“ uvedl velvyslanec. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek následně představil roli krajů v implementaci autonomních technologií a podporu, kterou stát těmto inovacím poskytuje. Podle něj Karlovarský kraj představuje unikátní příklad regionu, který se díky autonomním technologiím transformuje a stává se technologickým centrem. Jana Mračková Vildumetzová, hejtmanka Karlovarského kraje, představila konkrétní technologické projekty v regionu, například Polygon BMW Sokolov, který slouží jako testovací základna pro autonomní systémy, nebo projekt 5G Carolina Plus, jenž umožňuje testování autonomních vozidel v reálném provozu. „Naším cílem je stát se technologickým hubem autonomních technologií v České republice. S podporou 5G sítí a digitální infrastruktury můžeme nabídnout ideální prostředí pro testování i implementaci těchto technologií,“ zdůraznila hejtmanka. Technologický rozvoj v oblasti autonomní mobility je úzce spjat s vysokorychlostní konektivitou, a proto Petr Fořt z T-Mobile Czech Republic představil projekt 5G Carolina Plus, který umožňuje stabilní a rychlou komunikaci mezi autonomními vozidly a okolním prostředím. „5G technologie umožní vozidlům v reálném čase sdílet data o dopravní situaci, počasí či překážkách na silnici. Díky tomu můžeme zvýšit bezpečnost a efektivitu autonomního provozu,“ vysvětlil.
Důležitým bodem kulatého stolu byla také příprava českého pavilonu na EXPO 2025, kde Petr Vašta představil autonomní technologie, které se již v Česku připravují k testování. Mezi klíčové projekty patří autonomní svoz odpadu „Košovka“, autonomní MHD minibus a bezpečnostní systémy pro inteligentní řízení dopravy. „Košovka“ - autonomní vozidlo určené ke svozu odpadu v pěších zónách, testované v Chebu. Pohybuje se rychlostí do 4 km/h, využívá technologie jako jsou např. LiDAR, kamery a V2X komunikaci, a dokáže bezpečně navigovat mezi chodci. Využití této technologie se plánuje i pro edukační účely pro střední i základní školy. Následně může být technologie využita pro školní areály, parky nebo průmyslové zóny. Další inovací je autonomní minibus „nultá linka“, který je vyvíjen pro provoz nejen v lázeňských městech, jako jsou Mariánské Lázně. Minibus operuje po pevně dané trase, využívá pokročilé navigační systémy včetně široké škály senzorů a čidel a přispívá ke snížení emisí i bezpečnosti veřejné dopravy. Vašta také zmínil využití autonomních technologií v připravovaném krajském dopravním informačním centru (KDIC), které je nezbytnou součástí připravovaného prostředí pro provoz autonomních technologií. „Na EXPO 2025 ukážeme unikátní prostředí a praktické využití autonomních technologií v různých aspektech našich životů“ dodal.
„Celý tematický týden zaměřený na autonomní mobilitu probíhá pod záštitou Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje, která dlouhodobě podporuje inovativní projekty a rozvoj technologických řešení v regionu. V rámci české účasti na EXPO 2025 jsme zodpovědní za prezentaci autonomních technologií a propojení tuzemských společností a projektů s mezinárodními partnery, čímž jim pomáháme získávat nové příležitosti a posílit pozici na globálním trhu.“ prohlásil Petr Vašta, předseda dozorčí rady KHK KK. Důležitým bodem kulatého stolu byla také příprava českého pavilonu na EXPO 2025, kterou podrobně představil Ondřej Soška, generální komisař české účasti. Pavilon je postaven z českého dřeva a skla, čímž propojuje tradiční české řemeslo s moderní architekturou. Hrubá stavba byla dokončena na začátku ledna a nyní v Japonsku probíhají interiérové práce. Stavba postupuje neskutečně rychlým tempem kupředu. „Naším cílem je představit Česko jako cílevědomou a sebevědomou zemi. Český pavilon na EXPO 2025 nebude jen místem prezentace tradičních českých hodnot, ale také nejnovějších inovací. Zároveň se stane prostorem pro mezinárodní dialog a networking. Proto jsme pro naše partnery připravili nabídku tematických týdnů, jedním z nich je týden autonomní mobility, na který jsme si v Karlových Varech díky kulatému stolu udělali částečnou přípravu,“ dodal Soška.
Tento text vznikl jakožto tisková zpráva Hospodářské komory Karlovarského kraje.