Česká účast na EXPO 2025 sází na studenty a propojuje školy novým edukativním projektem

Světová výstava EXPO 2025 v Ósace nebude jen oslavou architektury, české kultury a inovací, ale také inspirací pro české žáky a studenty. Nový vzdělávací projekt kreativní výchovy propojuje základní, střední i odborné školy napříč republikou a přináší interaktivní výukové materiály i tvůrčí aktivity inspirované českou účastí na EXPO 2025. Cílem je podpořit kreativitu mladé generace a přiblížit jim koncept světových výstav. Program vzniká ve školním roce 2024/2025 pod vedením Petry Čihákové, zakladatelky iniciativy Knihy trochu jinak.

Maskot české účasti na EXPO 2025 René, @Filip Reiniš
Maskot české účasti na EXPO 2025 René, @Filip Reiniš

"Mladí lidé často nemají dostatek informací o světových výstavách a jejich dopadu na budoucnost. Proto jsme se rozhodli dát budoucí generaci prostor a podpořit je prostřednictvím tématu české účasti 'Talent a kreativita pro život'. Dát jim možnost rozvíjet své silné stránky a kreativitu považuji za klíčové. Mají mou důvěru," říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.

Projekt propojuje studenty a pedagogy různých typů škol – od základních po odborné a umělecké instituce. Součástí programu jsou populárně naučné aktivity, které žáky motivují k vlastní tvorbě inspirované českým pavilonem a jeho hlavním motivem. Žáci a studenti spolupracují s pedagogy a odborníky z různých odvětví a zapojují se do široké škály aktivit – tvorby scénografických kostýmů nebo šperků až po využití 3D tisku a multimédií. Často dochází také k mezioborové spolupráci – na některých projektech pracují dohromady i zdánlivě neslučitelné obory, jako jsou scénografové a kováři. Vznikají i společné projekty mezi vícero školami v jednom městě. Některé výstupy propojují umění s moderními technologiemi, jiné se věnují historickému odkazu české účasti na světových výstavách nebo prohloubení japonsko-českých vztahů.

“Tato iniciativa nejen propojuje vzdělávání s uměním a inovacemi, ale také vytváří mezigenerační dialog, mezinárodní kulturní výměnu a uchování české identity v kontextu globálního světa. Díky této spolupráci získává česká účast na EXPO 2025 další rozměr, který podtrhuje význam vzdělávání, talentu a kreativity jako klíčových pilířů pro budoucnost,” vysvětluje Petra Čiháková, koordinátorka programu kreativní výchovy ve školách české účasti na EXPO 2025.

Projekt propojuje studenty a pedagogy různých typů škol, ©Filip Reiniš
Projekt propojuje studenty a pedagogy různých typů škol, ©Filip Reiniš
Plakáty žáků VOŠ a SPŠ vytvořené v rámci programu, ©Filip Reiniš
Plakáty žáků VOŠ a SPŠ vytvořené v rámci programu, ©Filip Reiniš

Výsledky studentské tvorby budou prezentovány na doprovodných akcích EXPO 2025, včetně výstav a workshopů. Dalšími důležitými výstupy jsou konkrétní podpůrné výukové materiály, které v mnohých případech pomáhají tvořit samotní studenti. Tyto materiály studentům přibližují například historii světových výstav nebo téma české účasti na EXPO 2025: Talent a kreativita pro život. Mezi nimi například komiksová kniha 100 let české literatury v Japonsku, série komiksů zaměřených na posledních 100 let československého a českého výstavnictví na EXPO (dle Mezinárodního Úřadu pro výstavnictví, tj. BIE) nebo kniha Talent a kreativita pro život, kde dětské čtenáře provází historií českých vynálezů a úspěchů maskot národního pavilonu René.

Ve spojitosti s Reném vzniká také jedinečné kolektivní dílo s názvem Lípa života, na němž spolupracují všechny základní školy ve městě Pelhřimov. Devět metrů vysoká podoba maskota české účasti na EXPO bude vytvořena z velkého počtu lipových listů, na které žáci vlastnoručně zapisují své sny a přání. Každý list ponese odpověď na otázky: „Čím bych si přál/a být?” nebo „Co dobrého bych si přál/a pro své okolí?“ Lípa života se 16. května 2025 navíc stane oficiálním českým rekordem. Slavnostní odhalení výsledné podoby projektu proběhne během Česko-japonského kulturního dne na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

Podpůrné materiály vznikají ve spolupráci s Kamilem Ubrem, členem vedením Národního pedagogického Institutu, předsedou Asociace češtinářů Josefem Soukalem a garantem ČT Edu pro český jazyk a literaturu Františkem Brožem.

Obálka knihy Talent a kreativita pro život, ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra
Obálka knihy Talent a kreativita pro život, ©Kancelář generálního komisaře, Česká centra

O českém pavilonu na EXPO 2025 Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, CTP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře O české účasti na EXPO 2025 Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale také českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.