Seznamte se. Vedle českého pavilonu na výstavišti v Ósace vyroste futuristická stavba měnící tvar

Japonská asociace pro EXPO 2025, řídící orgán nadcházející světové výstavy, minulý týden oznámila, že byla zahájena stavba tematického pavilonu Yoichiho Ochiaie, docenta na univerzitě v Cukubě a mediálního umělce. Yoichi Ochiai uspořádal v Ósace při této příležitosti tiskovou konferenci, na níž přiblížil koncept budovy, kterou vytvoří, a nástin jejího interiéru.

Yoichi Ochiai je docent na univerzitě v Cukubě a mediální umělec. Zdroj: ČTK / AP/Yoko Miwa
Yoichi Ochiai je docent na univerzitě v Cukubě a mediální umělec. Zdroj: ČTK / AP/Yoko Miwa

Tematické pavilony, známé jako "signature pavilions", budou představovat osm stěžejních pavilonů v areálu výstaviště na ostrově Yumeshima. Jejich autory budou vedle již zmíněného Ochiaieho televizní producent Kundo Koyama, filmová režisérka Naomi Kawase nebo muzikantka a matematička Sachiko Nakajima. Více informací k tematickým pavilonům najdete na webových stránkách Japonské asociace pro EXPO 2025. Pavilon null² Yoichiho Ochiaie bude zvenku pokryt membránou připomínající zrcadlo, což tvůrce popisuje jako "strukturu, které bude možné dosáhnout pouze na EXPO a kterou lidstvo ještě nikdy nevidělo“. Membrána bude vyrobena z unikátní kombinace pryskyřice a kovu, takže neustále bude měnit svůj tvar.

Cílem zařízení bude vytvořit zážitek, který návštěvníkům umožní získat a využívat "digitálního člověka", který se naučí fyzické informace a kvalitu hlasu každého návštěvníka. Ty budou zabezpečeny "nezastupitelnými žetony" využívajícími digitální technologie.

Futuristický pavilon od Yoichiho Ochiaie. Zdroj: Yoichi Ochiai
Futuristický pavilon od Yoichiho Ochiaie. Zdroj: Yoichi Ochiai

"Do pavilonu vkládáme něco nového a nevídaného. Chceme, aby návštěvníci zažili novou budoucnost spojení lidí a umělé inteligence,“ uvedl při tiskové konferenci Ochiai.

Zajímavostí je, že futuristický pavilon od Yoichiho Ochiaie bude stát na přímořské promenádě hned vedle českého národního pavilonu.

Výstava EXPO v Ósace otevře své brány návštěvníků v dubnu 2025. Očekává se, že ji navštíví na 30 milionů návštěvníků. Zdroj zprávy: Česká tisková kancelář, vlastní autorské úpravy

Zástupci Kanceláře generálního komisaře pro EXPO 2025 a Yoichi Ochiai na společném setkání v létě 2023
Zástupci Kanceláře generálního komisaře pro EXPO 2025 a Yoichi Ochiai na společném setkání v létě 2023
Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.