Česká účast na světové výstavě v Ósace představuje pro české firmy jedinečnou šanci expandovat do Japonska a regionu Indo-Pacifiku. Jak tuto příležitost maximálně využít, se dozvíte na nadcházejících krajských konferencích #road2expo, které připravujeme ve spolupráci s mediálním domem CNC a deníkem e15. Na to, jaké konkrétní příležitosti japonský trh přináší a co je klíčové pro úspěch v této vysoce konkurenční ekonomice, jsme se zeptali Go Shimuty, ředitele pražské pobočky Japonské organizace na podporu zahraničního obchodu (JETRO).
Česká účast na EXPO 2025 poskytuje českým firmám platformu pro navázání úspěšných byznysových vztahů s Japonskými partnery, případně i pro expanzi do širšího regionu Indo-Pacifiku. Jaké trendy lze nyní pozorovat na japonském trhu? Jaké příležitosti vidíte pro české firmy?
Globální ekonomika se drasticky mění a stále důležitější oblastí spolupráce mezi Českem a Japonskem se stávají technologie a inovace. Očekávám nárůst obchodních příležitostí pro japonské i české firmy v odvětvích uhlíkové neutrality a digitalizace, konkrétně jde například o energeticky úsporná zařízení, automatizaci továren nebo robotiku.
V rámci Green Growth Strategy se Japonsko zaměřuje na urychlení strukturálních reforem v energetice a výrobním sektoru. Prioritizují čtrnáct oblastí, jako jsou obnovitelné zdroje a vodíkové technologie v sektoru energetiky, a polovodičový, automobilový a akumulátorový průmysl ve výrobním sektoru. EXPO 2025 v Ósace je skvělou příležitostí pro představení technologií českých firem právě v těchto sektorech.
Co může rozhodnout o úspěchu nebo neúspěchu na japonském trhu?
Rozhodnout může například způsob, jakým firma spolupracuje nebo naopak nespolupracuje s místními partnery. V průzkumu JETRO mezi zahraničními firmami v Japonsku více než 70 % respondentů uvedlo „spolupráci s obchodními partnery“ jako klíčový faktor úspěchu při vstupu na japonský trh a při dalším rozšiřování činností. Přibližně 75 % firem, které v Japonsku navázaly spolupráci s místními firmami nebo institucemi, plánuje další rozšiřování podnikání. Tento podíl je zhruba o 25 % vyšší než u firem, které “spolupráci s partnery” neimplementují.
Dalšími klíčovými faktory pro úspěch na japonském trhu jsou podle průzkumu "zajištění kvalitních lidských zdrojů", "průzkum trhu" a "schopnost přizpůsobit se japonskému trhu a reagovat na něj".
Jak konkrétně JETRO pomáhá českým firmám při vstupu na japonský trh?
V JETRO podporujeme české firmy prostřednictvím našeho programu „Invest Japan“. Firmy mohou využ ít naše inkubační služby, včetně dočasného bezplatného kancelářského prostoru v našich byznysových centrech (Invest Japan Business Support Centres) v šesti hlavních obchodních městech v Japonsku a konzultací ohledně procesu založení společnosti, víz, daní a podobně. Prostřednictvím našeho programu „J-Bridge“ také usnadňujeme spolupráci mezi japonskými firmami a českými startupy.
Českým nákupčím, zejména v potravinářském průmyslu, může JETRO pomoci s účastí na akcích v Evropě i v Japonsku. Mohou také využít programu „Japan Street“, což je online platforma, prostřednictvím které lze sjednat B2B setkání s japonskými dodavateli. Pokud chcete obchodovat v Japonsku, obraťte se na JETRO a zvažte unikátní příležitost partnerství s českou účastí na EXPO 2025.
O Go Shimutovi, řediteli JETRO Go Shimuta pro JETRO pracuje více než 20 let a již tři roky vede JETRO Praha a zaměřuje se na posilování obchodních vztahů mezi Českem a Japonskem. Během své kariéry realizoval širokou škálu projektů, jako je podpora přímých zahraničních investic do Japonska, podpora exportu japonských potravin a výzkum japonských obchodních aktivit ve střední a východní Evropě. O víkendech rád hraje fotbal, běhá podél Vltavy a vychutnává si české pivo.
O JETRO Praha Japonská organizace na podporu zahraničního obchodu (JETRO) je japonská vládní organizace, která se zaměřuje na podporu vzájemného obchodu a investic mezi Japonskem a zbytkem světa. Jedním z jejích hlavních cílů je usnadnit inovace prostřednictvím přílivu zahraničních investic do Japonska.
Pražská kancelář JETRO, založená v říjnu 1993, hraje klíčovou roli v podpoře obchodních vztahů mezi Japonskem a Českou republikou. Kromě podpory japonských investic v České republice a nově i na Slovensku, se zaměřuje na pomoc českým firmám při vstupu na japonský trh. Mezi její aktivity patří organizování obchodních misí, seminářů o japonské ekonomice, a pořádání matchmakingových setkání mezi evropskými a japonskými firmami. Kancelář také aktivně podporuje vědecko-technickou spolupráci a rozšiřování povědomí o japonských zemědělských a potravinářských produktech v Česku.