Byznysové konference #road2expo, které organizujeme ve spolupráci s mediálním domem CNC a deníkem e15, se rychle blíží. Postupně vám proto představujeme naše vybrané řečníky prostřednictvím krátkých rozhovorů. Ve třetím vydání jsme vyzpovídali předsedu představenstva uměleckého šperkařského družstva Granát Turnov Pavla Tvrzníka. “Japonský trh je silně tradicionální a tak významná událost jako je EXPO nám umožní představit naši společnost jako tradiční českou firmu,” vysvětluje v rozhovoru. O příležitostech v Japonsku, které se nabízí tradičnímu českému výrobci šperků, a svých dalších zkušenostech a plánech pohovoří již 11. září 2024 na konferenci v Liberci.
Jaké příležitosti Vám partnerství s českou účastí přináší a jak se na EXPO připravujete?
Partnerství s českou účastí má pro nás velký význam z marketingového hlediska při pronikání na japonský trh, který je silně tradicionální a tak významná událost jako je EXPO nám umožní představit naši firmu jako významnou a tradiční českou firmu.
Již v minulosti byly naše výrobky prezentovány na jiných světových výstavách, kdy na EXPO v roce 1958 v Bruselu získaly dokonce ocenění Grand prix. Prostřednictvím našich zástupců jsme se zúčastnili i světových výstav v kanadském Montrealu (1967), v japonském Aichi (2005) a čínské Šanghaji (2010). Rádi bychom na tuto tradici příští rok v Ósace navázali.
Čím je pro Vás jako výrobce šperků japonský trh zajímavý a jaké konkrétní cíle na něm ve vašem oboru sledujete?
Japonský trh je z hlediska obchodního potenciálu velmi zajímavý, jedná se o lidnatou zemi s vyspělou ekonomikou. V minulosti jsme naše výrobky na japonský trh dlouhodobě dodávali, po ztrátě obchodního partnera se nám již nepodařilo navázat další přímé obchodní kontakty. Proto bychom chtěli získat několik obchodních partnerů a trvale na tamní trh exportovat naše šperky, které se Japoncům velice líbí, jak jsme si letos ověřili na prezentaci naší firmy a jejich výrobků přímo v Tokiu na české ambasádě. Japonští turisté v Česku často navštěvují naše prodejny a jsou oblíbenými zákazníky.
Zmínil jste minulou obchodní zkušenost v Japonsku. Kam do zahraničí vyvážíte a jaké jiné máte zkušenosti obecně s expanzí? Který trh je pro vás nejperspektivnější?
Naše šperky vyvážíme především do USA, Německa, Francie, Maďarska a na Slovensko. Asijský trh je velmi perspektivní a Japonsko se nám logicky jeví jako vstupní brána do širšího teritoria Indo-Pacifiku.
O Pavlu Tvrzníkovi, předsedovi představenstva Granát Turnov Pavel Tvrzník po studiu na Gymnáziu v Turnově a Vysoké škole strojní a textilní v Liberci v roce 1986 nastoupil jako technik investiční výstavby do ZZN Ústí nad Labem. V roce 1989 se přestěhoval do Turnova a začal pracovat v Monokrystalech Turnov jako vedoucí zásobování. V roce 1992 přešel do Granátu Turnov, kde pracuje dodnes. V roce 2009 byl zvolen do představenstva družstva, v roce 2016 a opětovně v roce 2021 se pak stal jeho předsedou.
O Granát Turnov
Společnost Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov, které vloni oslavilo sedmdesát let od svého vzniku, je výrobcem šperků s unikátními českými granáty, které jsou vyhledávány zákazníky po celém světě. Šperky vyrábí pro soukromé firmy, státní instituce i státní návštěvy jako například krále Karla III. a jeho manželku Camillu, bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho manželku Michelle, papeže Jana Pavla II., Benedikta XVI. a další světově známé osobnosti. V současné době Granát Turnov provozuje osm prodejen, e-shop, Galerii Granát v Turnově a Muzeum českého granátu v Praze.
České granáty nelze nalézt nikde jinde na světě a Granát Turnov je jediným vlastníkem ložisek a práv těžby v dolech v Podsedicích a Dolní Olešnici v Česku. Řemeslná dovednost a preciznost zlatníků a brusičů kamene zaručují špičkovou kvalitu výrobků, jejichž specifická sytě červená barva nikdy nevybledne. Každý šperk se vyznačuje dominancí drahokamu nad kovem a zdůrazňuje tradiční zpracování s vysokým podílem ruční práce.