Komisař Soška se v Japonsku setkal s ministrem pro EXPO 2025 a starostou Ósaky

Generální komisař české účasti Ondřej Soška navštívil ve dnech 10.–19. června 2023 služebně Japonsko. Stal se společně s podnikateli, zástupci univerzit a Svazu průmyslu a dopravy součástí delegace místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti).

Generální komisař Ondřej Soška (vlevo), ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (uprostřed) a japonský ministr pro EXPO 2025 Naoki Okada (vpravo) při předání dresu podepsaného českými baseballisty
Generální komisař Ondřej Soška (vlevo), ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (uprostřed) a japonský ministr pro EXPO 2025 Naoki Okada (vpravo) při předání dresu podepsaného českými baseballisty

V úterý 13. června 2023 Soška společně s ministrem Bartošem navštívil japonského ministra pro EXPO 2025 Naoki Okadu. Společně diskutovali například nadcházejí světovou výstavu EXPO, stav příprav české účasti nebo revitalizaci regionů. Ministr Okada ocenil vítězný design českého pavilonu od Apropos Architects, Terezy Šváchové a Nikolety Slovákové ve tvaru skleněné spirály. Komisař Soška zároveň ministrovi Okadovi předal vzácný dar, baseballový dres s příznačným číslem 2025 (rok konání výstavy EXPO) a jménem Okada podepsaný od českých baseballistů.

Baseball se v Japonsku těší značné oblibě a čeští reprezentanti si v březnu letošního roku na World Baseball Classic, které se konalo v Japonsku, získali za svůj skvělý výkon v silné konkurenci značnou podporu a uznání domácích fanoušků. A to nejen proto, že čeští baseballisté se tímto sportem neživí, ale věnují se mu na rozdíl od jiných profesionálních sportovců ve svém volném čase. Čeští baseballisté odehráli skupinu B v Tokiu, kde porazili Čínu a odehráli solidní zápasy s japonskými šampiony, Koreou i Austrálií. World Baseball Classic je jedním ze dvou nejvýznamnějších mezinárodních baseballových turnajů.

Podepsaný dres českých baseballistů nesmírně potěšil i starostu Ósaky Hideyuki Yokoyamu, který je sám velkým fanouškem baseballu. Generální komisař se s ním setkal ve středu 14. června 2023 a společně diskutovali stav příprav české účasti i samotného pavilonu.

Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.