Komisař Soška představil návrh českého národního pavilonu pro EXPO 2025 poprvé v Japonsku

V úterý 25. dubna 2023 byl osobnostem z diplomacie, byznysu i kultury představen na Velvyslanectví České republiky v Tokiu vítězný návrh pavilonu, kterým se bude Česká republika prezentovat na Světové výstavě EXPO 2025 v Ósace. Celá akce proběhla za přítomnosti delegace z Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a českých krajanů v Japonsku. Akce se zúčastnil také generální komisař EXPO 2025 Koji Haneda.

Generální komisař české účasti Ondřej Soška (vlevo) a generální komisař EXPO 2025 Koji Haneda (vpravo) na české ambasádě v Tokiu
Generální komisař české účasti Ondřej Soška (vlevo) a generální komisař EXPO 2025 Koji Haneda (vpravo) na české ambasádě v Tokiu

„Japonci jsou si vědomi významu EXPO a všichni mají na srdci hlavně to, aby se výstava povedla a líbila. Je to pro ně velké a důležité téma a mám radost, že Česko zde bude důstojně zastoupeno a těším se na to. Domnívám se, že tyto akce mají smysl, ať už z pohledu vzájemné inspirace, či setkávání. Otevírá to samozřejmě i nové možnosti v oblasti nejrůznější spolupráce, ekonomiky, architektury nebo kultury. Online akcí už bylo dost,” vysvětluje místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.

„Česko-japonské vztahy jsou vynikající, letos si připomínáme 20. výročí podpisu deklarace o strategickém partnerství mezi našimi zeměmi. Věřím, že Česká republika se bude na EXPO 2025 v Ósace prezentovat jako technologicky vyspělá země, v níž jsou kreativita, věda, výzkum a inovace na vysoké úrovni. Přeji českému pavilonu, aby navázal na úspěšnou tradici československých a českých účastí na světových výstavách v Japonsku v roce 1970 v Ósace a v roce 2005 v Aiči,“ uvedl velvyslanec České republiky v Japonsku Martin Tomčo.

Slavnostní představení národního pavilonu na české ambasádě v Tokiu
Slavnostní představení národního pavilonu na české ambasádě v Tokiu

Po přivítání hostů ze strany českého velvyslance v Japonsku Martina Tomča a úvodním projevu místopředsedy Poslanecké sněmovny ČR Jana Bartoška představil originální pavilon z českého dřeva a skla i celkový koncept účasti ČR na blížící se světové výstavě generální komisař české účasti Ondřej Soška. 

Na něj navázal Tomáš Beránek, jednatel a architekt z vítězného architektonického studia Apropos Architects, který přiblížil podobu budoucího českého pavilonu.

Pavilon z dílny Apropos Architects má kruhový půdorys s dynamickou spirálou, cestou, po které návštěvníci vystoupají až na střechu. Vítězný návrh vybrala odborná porota, jejímž členem byl i Balazs Bognar, partner architektonického studia Kengo Kuma and Associates, který se oficiálního představení v Japonsku osobně účastnil. Studio Apropos Architects nyní pracuje na přípravě projektové dokumentace ve spolupráci s japonským studiem Kino Architects tak, aby byly zohledněny a garantovány legislativní a projektové předpisy požadované pro schválení na japonském území a následná realizace českého pavilonu na EXPO 2025 proběhla hladce.

„Jsem potěšen, že jsme mohli japonskému publiku poprvé nastínit vizi české prezentace na EXPO 2025. Jsme kreativním národem uprostřed Evropy, můžeme se opřít o bohatou historii a zručnost našich lidí. Jsem přesvědčen, že za dva roky v Japonsku představíme originální a mimořádně vizuálně zdařilý pavilon ze dřeva a českého skla, které má ve světě zvuk a které učarovalo japonským návštěvníkům již na předchozí světové výstavě EXPO v roce 1970 v Ósace,“ říká k českému pavilonu generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.

Vítězný návrh od Apropos Architects
Vítězný návrh od Apropos Architects

Představení českého pavilonu na ambasádě v Tokiu bylo klíčovou akcí zahraniční cesty generálního komisaře do Japonska, ne však jediným bodem jeho programu. Ve středu 26. dubna 2023 společně s delegací Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny navštívil Japonskou asociaci pro světovou výstavu a setkal se s náměstkem generálního tajemníka Manatsu Ichinokim a dalšími představiteli asociace. Jednání probíhalo v zasedací místnosti s výhledem na umělý ostrov Yumeshima, kde se EXPO za necelé dva roky bude konat. Během zahraniční cesty proběhla mimo jiné schůzka s Kino Architects a Apropos Architects k projektové dokumentaci českého pavilonu, na jejíž přípravě studia aktuálně pracují.

Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.