Brány světové výstavy, která se uskuteční příští rok v japonské Ósace, se otevřou 13. dubna 2025. Japonští návštěvníci budou moci obdivovat i český národní pavilon, který bude jedním z necelé padesátky unikátních národních pavilonů, které staví budovu podle vlastního architektonického návrhu. Další více než stovka zemí se představí ve sdílených nebo předpřipravených pavilonech. Průběh stavby na místě osobně dozoruje generální komisař české účasti Ondřej Soška, který si vede fotogalerii a deník toho nejzajímavějšího z průběhu stavby a každý pátek ho následně publikuje na svém LinkedIn profilu. Pokud jste jeho každotýdenní report ještě nezaznamenali, přinášíme souhrn toho nejzajímavějšího
Pátek 27. září 2024 Český národní pavilon se oficiálně začal stavět v polovině května, přes léto náš generální dodavatel stavby, japonská stavební společnost Daisue, vykonala veškeré přípravné práce a postavila základy našeho pavilonu. Ty jsou pro stavbu naprosto klíčové – musí být dostatečnou oporou pro případná zemětřesení a tajfuny.
V úterý 17. září 2024 začali čeští montéři ze společnosti A2 Timber pod vedením zkušeného stavbyvedoucího Martina Povaly s přípravnými pracemi pro montáž dřevěné konstrukce – a dnes, po deseti dnech, úspěšně dokončili montáž prvního podzemního podlaží.Český národní pavilon pro EXPO 2025 bude první a jedinou budovou svého druhu z dřevěných panelů bez použití ocelové konstrukce v Japonsku. Jednou z hlavních výhod moderních dřevostaveb je nejen jejich dlouhodobá udržitelnost, ale zejména rychlost a čistota výstavby – a my tuto efektivitu maximálně využíváme! Od teď vás o postupu stavby budeme pravidelně informovat každý pátek. Tak sledujte naše profily na sociálních sítích, zejména LinkedIn generálního komisaře Sošky, LinkedIn české účasti na EXPO 2025 a Twitter / X @expo2025czechia.
Pátek 4. října 2024 Tento týden od 28. září do 4. října 2024 skvělý montážní tým pod vedením Martina Povaly pokračoval v intenzivní práci na českém národním pavilonu pro EXPO 2025.
Dokončili montáž nosné konstrukce suterénu, a ještě během minulého víkendu zakryli podlahy. V pondělí začali instalovat nosné stěny vnitřního jádra. Každý panel má hmotnost několika tun, ale z dálky to vypadá, jako by montéři pracovali s legem.
Rychlost práce překvapuje i naše japonské partnery. Moc našemu pracovnímu harmonogramu z počátku nevěřili a teď jsou překvapení nad rychlostí a efektivitou montáže dřevěných CLT panelů. Ačkoliv ve čtvrtek a pátek práci ovlivnil déšť a vítr, takže pánové nemohli několik hodin pracovat, postupuje se stále dle plánu. Naše unikátní stavba šetří nejen čas, ale díky použití CLT panelů přispíváme k dlouhodobé udržitelnosti a ukazujeme zlaté české ručičky v praxi.
Pátek 11. října 2024 Stavba v týdnu od 5. do 11. října 2024 pokračuje podle plánu, i když nás minulý víkend mírně zpomalilo nepříznivé počasí.
Tento týden druhá parta montérů pod vedením Patrika Štancla ze společnosti A2 Timber intenzivně pracuje na dokončení vnitřního jádra budovy. V sobotu bude dokončena instalace podlahy v auditoriu a zajištění nosných prvků. V pondělí se montéři přesunou na vnější jádro. Jak můžete vidět na fotografiích, montáž pavilonu zahrnuje značné množství spojovacích prvků – zhruba třikrát více, než by bylo potřeba v Česku. To je dáno přísnými japonskými normami pro odolnost proti zemětřesením. Bezpečnost návštěvníků a pracovníků je proto na prvním místě.
V pondělí nás navštívily dva japonské televizní štáby TV Asahi, respektive ABC TV, a Kansai TV, které natáčely aktuální stav stavby a zajímaly se o unikátní prvky pavilonu.
Pátek 18. října 2024 V týdnu od 12. do 18. října 2024 bylo zcela dokončeno vnitřní jádro pavilonu, stejně jako podlaha v auditoriu. Tam první tým začal s instalací vnitřních balkonů. Druhý tým pak pokračuje na instalaci vnějšího jádra. Tvar pavilonu tak získává zřetelnější obrysy. Je skutečně fascinující sledovat, jak promyšlené celé řešení je a jak se virtuální 3D model mění před očima v realitu. Česko-japonské týmy se i nadále soustředí na každý detail, aby byla zajištěna maximální kvalita celé stavby. Dřevěné CLT panely nejen že skvěle vypadají, ale jsou i ukázkou udržitelnosti, na které je celý projekt postaven. A navíc božsky voní českým lesem. CLT panely (CLT značí zkratku pro křížem vrstvené dřevo, pozn. red.) představují nejmodernější technologii dřevozpracovatelského průmyslu. Veškeré dřevo pro národní pavilon pochází z českých lesů. Velmi si vážíme podpory Lesů České republiky, Vojenských lesů a statků ČR a Krkonošského národního parku a jejich dodávek pro český národní pavilon. Před námi jsou další důležité milníky a česko-japonské týmy intenzivně pracují na jejich plnění.
Pátek 25. října 2024 Stavební práce na českém pavilonu se v týdnu od 19. do 25. října 2024 posunuly výrazně kupředu. Jak je vidět na záběrech z ptačí perspektivy, dřevěná konstrukce získává konkrétnější tvar a pavilon se již rýsuje do své finální podoby. Tento týden byly instalovány další části vnějšího obvodového pláště a na místě je už i výtahová šachta.
V místě multifunkčního auditoria byla zahájena a pokračuje instalace vnitřních balkonů, které budou tvořit hlediště. Na ně pak bude připevněno 170 sedaček, z nichž bude možné sledovat nejen kulturní program, ale účastnit se i odborných konferencí.
Pátek 1. listopadu 2024 Počasí nám stále celkem přeje, takže výstavba českého pavilonu pokračuje v týdnu od 26. října do 1. listopadu rychlým tempem.
Stavební tým pod vedením Lukáš Náprava se tento týden zaměřil jak na dokončování vnějšího jádra budovy, tak na instalaci vnitřních balkonů. Přiznám se, že i když mě projektanti a statici ubezpečovali, že se balkony ani nehnou, měl jsem trošku strach, že budou cítit drobné vibrace. Přeci jen ta páka je celkem značná. Mám dobrou zprávu – všechny balkony jsou absolutně pevné a udrží i mě.
Na posledním snímku pak můžete vidět detailní prvky upevnění, které zajišťují maximální stabilitu a bezpečnost celé konstrukce. Každý prvek je pečlivě vyroben a usazen tak, aby byl pavilon nejen funkční, ale také esteticky působivý a odolný vůči náročným klimatickým podmínkám v Japonsku, protože bezpečnost našich zaměstnanců a návštěvníků je naší hlavní prioritou.
Podívejte se na další snímky ze staveniště v naší galerii:
O českém pavilonu na EXPO 2025 Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, VIP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře.
O české účasti na EXPO 2025 Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale také českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.