Z Harrachova do rukou návštěvníků českého pavilonu. Koktejlové sklenice do střešního baru v CTP lounge dodá nejstarší fungující sklárna v Čechách

Do Ósaky míří zhruba 1 500 různých druhů sklenic ze Sklárny a minipivovaru Novosad a syn. Sklárna Harrachov si během své více než třistaleté historie vybudovala pověst jednoho z nejlepších výrobců skla – a to i díky tradiční ruční výrobě. Zároveň teď pro EXPO 2025 vyrábí mimo jiné originální sadu šesti sklenic na šest unikátních koktejlů. Na jejich designu spolupracovala dlouholetá designérka firmy Ivana Müllerová a světově oceňovaný slovenský barman působící v Londýně Erik Lorincz.

Sklárna Harrachov, založená před rokem 1712, je nejstarší fungující sklárnou v Čechách, jejíž výrobky zdobily panovnické interiéry a získaly mezinárodní ocenění, ©Sklárna Harrachov, Kolekce Visual
Sklárna Harrachov, založená před rokem 1712, je nejstarší fungující sklárnou v Čechách, jejíž výrobky zdobily panovnické interiéry a získaly mezinárodní ocenění, ©Sklárna Harrachov, Kolekce Visual

Připravovaná sada koktejlových sklenic v sobě spojuje funkčnost s estetikou. Návrh dali dohromady dlouholetá firemní designérka Ivana Müllerová a Erik Lorincz. Právě tento mezinárodně oceňovaný barman, který je známý ze světových soutěží a stojí za konceptem několika prémiových koktejlových barů, navrhl tvary na míru nápojů, kterou budou v českém pavilonu podávány. Harrachovští skláři následně ozdobili nožky sklenic vzduchovými spirálami. Sklárna Harrachov má s prezentací svých výrobků na světových výstavách bohaté zkušenosti – účastní se jich už od té první, která proběhla v roce 1851 v Londýně. I přes pokrok v automatizaci sklářských procesů zůstává nadále věrná ruční výrobě. Výrobky z kolekce Visual budou moci běžní návštěvníci obdivovat zejména v restauraci českého pavilonu, speciální koktejlová edice bude k dispozici ve střešním baru CTP lounge pro partnery české účasti a využívána také při speciálních akcích pro širokou veřejnost. Výsledná edice se navíc objeví vedle dalších kolekcí i v nabídce gift shopu. „Produkty harrachovské sklárny si na japonském trhu vždy našly své místo – v minulosti především bohatě broušené dekorativní výrobky, dnes zejména hladké barevné nápojové sklo,“ říká Petr Novosad, majitel Sklárny a minipivovaru Novosad a syn Harrachov, a dodává: „Na výstavě v Ósace představíme Harrachov jako předního výrobce ručně tvarovaného skla a zároveň se japonským návštěvníkům chceme ukázat jako unikátní turistický cíl, v němž mohou proniknout do tajů historie i současnosti českého sklářství.”

Kolekce Wine Tie Harrachov ©Sklárna Harrachov, Adéla Havelková
Kolekce Wine Tie Harrachov ©Sklárna Harrachov, Adéla Havelková
Kolekce Ufo Harrachov, ©Sklárna Harrachov, Adéla Havelková
Kolekce Ufo Harrachov, ©Sklárna Harrachov, Adéla Havelková

„České sklo má v Japonsku dobrý zvuk a své obdivovatele už od světové výstavy v roce 1970. Jsem proto rád, že na tuto tradici navážeme v národním pavilonu představíme další tradiční českou sklářskou firmu. Jsem přesvědčen, že kolekce koktejlových sklenic navržena speciálně pro český pavilon bude slavit úspěch a podpoří vnímání naší země jako sklářské velmoci,“ komentuje generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.

O Sklárně a minipivovaru Novosad a syn Sklárna Harrachov byla založena ještě před rokem 1712 na panství hrabat Harrachů, což z ní dělá nejstarší fungující sklárnu v Čechách. Její výrobky zdobily interiéry panovníků po celém světě a od poloviny 19. století sbíraly ocenění na mezinárodních výstavách. Od roku 1993 je sklárna v soukromém vlastnictví rodiny Novosadů. V dnešní době se zaměřuje především na výrobu luxusního nápojového skla a lustrů. I přes pokrok v technologiích zůstává jako jedna z mála nadále věrná převážně ruční výrobě. Samotnou sklárnu ročně navštíví 60 tisíc návštěvníků z celého světa. Unikátem je především historická brusírna z roku 1895 s vodní turbínou a sbírka pěti tisíci exponátů harrachovského skla. Vedle sklářské huti, pivovaru s restaurací nebo hotelu s pivními lázněmi, jsou od roku 2021 součástí komplexu také dvě kulturní památky – kaple sv. Alžběty a relikt stoupy na drcení křemene.

Kolekce Dot Harrachov by LLEV, ©Sklárna Harrachov, Adéla Havelkov
Kolekce Dot Harrachov by LLEV, ©Sklárna Harrachov, Adéla Havelkov
Kolekce Honey Harrachov by LLEV, ©Sklárna Harrachov, Adéla Havelkov
Kolekce Honey Harrachov by LLEV, ©Sklárna Harrachov, Adéla Havelkov

O českém pavilonu na EXPO 2025 Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby budou tvořit moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, CTP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře O české účasti na EXPO 2025 Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale také českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.

Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.