Teplická sklárna AGC Flat Glass Czech, známá i díky projektům jako pražská Masaryčka, PORT7, Bořislavka, AFI Karlín, V Tower, Hlavní nádraží Praha nebo Letiště Václava Havla, obohatila Český národní pavilon na EXPO 2025 v japonské Ósace o uměleckou skleněnou fasádu. Ve spolupráci s dílnou Kolektiv Ateliers a fasádní firmou Wieden vytvořila originální venkovní obálku ze skla, která je ikonickou dominantou českého pavilonu. Společnost AGC vnímá projekt jako jedinečnou příležitost ukázat sílu inovací, respekt k tradicím a vizi udržitelné budoucnosti – hodnoty, které se plně shodují i s posláním české účasti na EXPO 2025.
AGC na fasádu pětipodlažní dřevostavby vyrobilo a dodalo 332 skleněných panelů v podobě vrstveného bezpečnostního vzorovaného kaleného skla opatřeného uměleckým vzorem. „Celkem jsme na fasádu spotřebovali téměř 3.500 m2 skloviny o hmotnosti 55,8 t. Každý skleněný panel o celkové tloušťce 25 mm tvoří vždy tři skleněné tabule spojené dvěma bezpečnostními PVB fóliemi (pozn. red. polyvinylbutyralová fólie, bezpečnostní mezivrstva zvyšující odolnost panelů): dvě tabule jsou z čirého skla Planibel Clearlite a jedna tabule je ze vzorovaného skla Imagin Gothic. Umělecký vzor je jak na jedné vnější tabuli čirého skla, tak i na vnitřním vzorovaném skle. Použili jsme čiré sklo ze závodu Řetenice a vzorované sklo ze závodu Barevka. A právě závod Barevka se může od letošního února chlubit jednou z nejmodernějších a nejekologičtějších sklářských pecí na světě,“ říká ředitel závodu AGC Processing Teplice, kde bylo zasklení českého pavilonu zpracované, Petr Sytař.
„České sklo a naši schopnost s ním pracovat Japonci obdivují po generace. Společnost AGC neustále inovuje své sklářské výrobky a přidává sklu novou hodnotu. Přesně to chceme v Japonsku ukázat – umíme respektovat tradici, ale zároveň se stále posouváme dopředu, a AGC je toho skvělým příkladem. Fasáda našeho pavilonu budí obdiv už od prvních vizualizací, a naživo je ještě působivější, jak mi potvrdili sami japonští novináři, které jsme na pavilon pozvali poprvé při příležitosti dokončení hrubé stavby pavilonu v lednu 2025. AGC navíc klade velký důraz na životní prostředí a udržitelnost. Je držitelem prestižního certifikátu „Cradle to Cradle Certified®“ (Certifikace označuje produkty navržené s ohledem na maximální udržitelnost – od ekologické výroby a recyklovatelnosti až po snížený dopad na životní prostředí během celého životního cyklu produktu, pozn. red.) pro celou řadu svých výrobků a aktivně rozšiřuje nabídku produktů se sníženou uhlíkovou stopou. Její přínos v tomto ohledu má světový význam, a právě takové hodnoty česká účast na EXPO 2025 představuje a podporuje,“ říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
Sklárna AGC Flat Glass Czech se zavázala k dosažení cíle Skupiny AGC, kterým je snížení emisí skleníkových plynů o 30 procent v roce 2030 a výroba skla s nulovými emisemi uhlíku do roku 2050. Významným krokem na cestě k dekarbonizaci průmyslu plochého skla je výzkumný a vývojový projekt VOLTA, financovaný z Inovačního fondu Evropské unie. „Projekt VOLTA je pilotní návrh středně velké hybridní sklářské pece pro výrobu plochého skla. Ve spolupráci s firmou Saint-Gobain jsme vypracovali návrh průlomové pilotní tavicí pece na ploché sklo, který by měl výrazně snížit přímé emise CO2. V rámci tohoto projektu jsme zrekonstruovali výrobní linku na vzorované sklo v našem závodě Barevka v Dubí u Teplic na vysoce výkonnou a moderní linku, která je z 50 procent elektrifikována a z 50 procent poháněna kombinací kyslíku a plynu, přičemž se zaměřujeme také na použití vysokého podílu recyklovaných materiálů. Provoz nové pece jsme spustili v únoru 2025,“ vysvětluje ředitel závodu Barevka Jiří Pilný. Projekt VOLTA je milníkem ve vývoji výroby skla coby tradičního českého řemesla, v tomto případě ovšem s celosvětovým přínosem pro dekarbonizaci průmyslu plochého skla.
„Světovou výstavu v Ósace chápeme jako událost, která spojuje inovace a průlomové technologie z celého světa, a protože strategickým cílem výstavy je přispět k dosažení cílů udržitelného rozvoje, je pro nás EXPO 2025 jedinečnou platformou k představení a ke komunikaci nízkouhlíkového skla AGC Low Carbon Glass i unikátního projektu VOLTA. A když k tomuto udržitelnému přístupu přičteme ještě fasádu českého pavilonu z našich skel a fakt, že AGC (Asahi Glass Company se sídlem v Tokiu) je v Japonsku vlastně doma, považujeme podporu české účasti a spolupráci s generálním komisařem Ondřejem Soškou za naši milou povinnost,“ říká manažerka marketingové komunikace AGC Flat Glass Czech Petra Takáčová a doplňuje: „V duchu strategie naší Skupiny ‘vytváříme budoucnost skla inovativními a dostupnými technologiemi a zlepšujeme každodenní život lidí‘ a svůj inovativní přístup vyjadřujeme mottem ‘Your Dreams, Our Challenge‘, tedy Vaše sny jsou pro nás výzvou. A jsme rádi a vlastně i pyšní na to, že se nám podařilo splnit výzvu Kanceláře generálního komisaře v podobě naprosto originálního zasklení fasády národního pavilonu. Stát se dodavatelem i partnerem české účasti na EXPO 2025 je pro nás výjimečnou příležitostí a možnost reprezentovat Česko a tradiční sklářské řemeslo obrovskou poctou.“
O AGC Teplická sklárna AGC Flat Glass Czech, člen AGC Group, je největší výrobce plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě s více než 130 let dlouhou tradicí. Je centrálním středoevropským střediskem společnosti AGC Glass Europe se sídlem v Belgii, která vyvíjí, vyrábí, zpracovává a dodává ploché sklo pro stavebnictví (exteriérové a interiérové aplikace), automobilový průmysl (autoskla) a specializovaná průmyslová odvětví (doprava, solární systémy a špičkové technologie), a je členem celosvětové Skupiny AGC (Asahi Glass Company), největšího výrobce plochého skla na světě se sídlem v Tokiu.
Sklárna nabízí širokou škálu tradičních i inovativních výrobků prvotřídní kvality, jako jsou např. nízkouhlíková skla, izolační dvojskla a trojskla, izolační vakuová skla, bezpečnostní a protipožární skla, sklo zabraňující šíření elektromagnetických vln, zrcadla, skla antireflexní, lakovaná, vzorovaná, matovaná a mnoho dalších. Jsou vhodná pro všechny stavební projekty, ať se jedná o použití v oknech, na fasádách komerčních budov nebo v interiéru rodinného domu či administrativní budovy.
AGC Flat Glass Czech spravuje pět výrobních závodů v Čechách včetně tří výrobních linek na výrobu skla float s denní kapacitou 1350 tun, síť zpracovatelských závodů v Čechách, na Slovensku a v Polsku, distribuční centra v Čechách a na Slovensku a obchodní agentury ve střední Evropě.
O českém pavilonu na EXPO 2025 Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby tvoří moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, CTP lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře O české účasti na EXPO 2025 Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale také českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.