Začátkem července 2024 se Valdštejnský palác, sídlo Senátu Parlamentu ČR, na dva dny přesunul do japonské Ósaky. Kancelář generálního komisaře pro EXPO 2025 ve spolupráci s Kanceláří Senátu PČR zorganizovala virtuální prohlídku českého národního pavilonu, který bude reprezentovat Česko na příští světové výstavě EXPO 2025. Přední čeští představitelé tak měli jedinečnou možnost si s 3D brýlemi projít český národní pavilon, zatímco na umělém ostrově Yumeshima teprve vzniká reálná stavba.
Dorazili významní zástupci z řad ministrů, Úřadu vlády ČR, poslanců, senátorů a radních, jmenovitě například předseda Senátu Miloš Vystrčil, ministr financí Zbyněk Stanjura, ministr zemědělství Marek Výborný, ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák, ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek, náměstek Ministerstva zahraničních věcí Eduard Hulicius a mnozí další. Virtuální realita umožnila hostům zažít atmosféru pavilonu, prozkoumat jeho architektonické řešení a prostory expozice, které budou prezentovat to nejlepší z české vědy, kultury a inovací.
"Jsem velmi rád, že náš český národní pavilon sklidil v Senátu pozitivní ohlasy nejen od pánů ministrů. Možnost přiblížit projekt EXPO ústavním činitelům je pro nás velmi cenná a vidět jejich zájem a podporu nás utvrzuje v tom, že jdeme správným směrem. Zároveň jsme různým resortům představili byznysový program a jednotlivá odvětví, kterým se bude česká reprezentace na EXPO věnovat. Mají teď lepší přehled o tom, jak se mohou zapojit a pomoci nám budovat českou značku," říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
“Spojit mimořádné historické prostory sídla Senátu a prezentaci ve virtuální realitě se zpočátku mohlo zdát přinejmenším odvážné. Jsem ráda, že jsme se nenechali odradit technickými výzvami, a nejen realizačnímu týmu, ale zejména ústavním a dalším činitelům, se výsledná prezentace představila víc než pozitivně, komentuje průběh akce ředitelka odboru komunikací a vnějších vztahů Senátu PČR Zuzana Vlčková, a dodává: “Osobně mě nadchla nejen budoucí podoba a celkové zpracování českého pavilonu, ale i svěží, a přístupný styl jeho představení. Několik společných dní příprav a realizace pro mě charakterizují pojmy, se kterými se sice často operuje, ale je vzácné a skvělé, když se i naplní: nadšení, profesionalita, flexibilita, svěžest a relevantnost.”
Na převedení českého národního pavilonu do virtuální reality pracovala společnost Virtuplex, která se specializuje na vytváření realistických virtuálních prostředí. Jejich technologie umožnila týmu české účasti, včetně architektů a statiků, procházet pavilonem, vidět jej v měřítku 1:1 a doladit vše do posledního detailu – od použitých materiálů až po intenzitu světla uvnitř. Virtuální dvojče pavilonu mělo svou premiéru v první polovině dubna při příležitosti podpisu smlouvy s generálním dodavatelem stavby japonskou firmou Daisue. Tehdy si jej poprvé prohlédli partneři z řad firem, krajů, měst a nejrůznějších institucí. Díky virtuálnímu modelu vzniklo také vůbec první video českého národního pavilonu.