Ikonický symbol světové výstavy EXPO 2025 byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů. Grand Ring se stal největší dřevostavbou světa

Japonská asociace pro světovou výstavu EXPO 2025 v úterý 4. března 2025 oznámila, že velký dřevěný prstenec byl uznán Guinnessovou knihou rekordů jakožto největší architektonická stavba světa. Grand Ring od japonského architekta Sou Fujimota obepíná hlavní část výstaviště, uvnitř prstence se nachází zejména národní pavilony mezinárodních účastníků výstavy, osm tematických pavilonů od japonských tvůrců a také například Les klidu, který návštěvníkům poslouží k odpočinku.

Grand Ring od japonského architekta Sou Fujimota v únoru 2025, ©EXPO 2025 Czechia
Grand Ring od japonského architekta Sou Fujimota v únoru 2025, ©EXPO 2025 Czechia

Stavba Velkého kruhu (Grand Ring) na ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu v areálu výstaviště EXPO, které se veřejnosti otevře 13. dubna 2025, byla zahájena 30. června 2023. Dřevěná stavba byla dokončena v srpnu 2024, až do února 2025 pak pokračovaly úpravy střechy. Podle světové autority pro globální rekordy si Velký kruh zaslouží uznání právě i díky ploše své střechy. Ta přesahuje 61 tisíc metrů čtverečních. Dřevěný kruh od japonského architekta Sou Fujimota se stal symbolem světové výstavy ještě před jejím oficiálním zahájením. Nejedná se přitom o jedinou stavbu, kterou světové výstavy daly lidstvu. Díky nim vznikla například pařížská Eiffelova věž, bruselské Atomium, seattleská rozhledna Space Needle nebo například japonská věž Tower of Sun, která se nachází v severovýchodním cípu Ósaky v Expo'70 Commemorative Parku.

Panoramatický letecký pohled na velký střešní kruh, září 2024, ©Japonská asociace pro světovou výstavu EXPO 2025
Panoramatický letecký pohled na velký střešní kruh, září 2024, ©Japonská asociace pro světovou výstavu EXPO 2025

Grand Ring zároveň představuje filozofii designu výstaviště „Jednota v rozmanitosti“. „Návštěvníci budou moci z různých míst zastřešené lávky ve tvaru prstence pozorovat celý areál i jednotlivé pavilony. Prstenec poslouží zároveň jako komunikační zóna, kde mohou lidé diskutovat, prohlížet si okolí nebo se pod střechou pohodlně schovat před nepřízní počasí. Dřevěná architektura bude udržitelnou architekturou budoucnosti a Japonsko patří k lídrům v tomto oboru. Doufám, že se nám kombinací tradičních technik a moderních japonských technologií podaří světu tuto budoucnost ukázat,” okomentoval stavbu pro českou účast na EXPO 2025 již dříve architekt Sou Fujimoto.

Fujimoto pak při slavnostním oznámení zápisu do Guinnessovy knihy vyjádřil přesvědčení, že dřevěný symbol EXPO vyšle poselství o důležitosti vytváření vazeb ve světě, který je v poslední době stále více rozdělen. Dřevěný prstenec postavený kombinací moderních stavebních metod a tradičních spojů „nuki“, které se používají při stavbě japonských svatyní a chrámů, bude sloužit jako hlavní trasa pohybu kolem místa konání akce a zajistí plynulý pohyb davů i pohodlný prostor pro pobyt návštěvníků před deštěm, větrem a sluncem. Až 20 metrů vysoká stavba s obvodem přibližně dva kilometry je vyrobena z přibližně 27 tisíc metrů krychlových dřeva, včetně japonských cypřišů a cedrů a evropských borovic.

Více informací o Grand Ringu najdete na tomto linku.

Zdroj: vlastní autorský text s přispěním zdrojů Japonské asociace pro světovou výstavu EXPO 2025 a ČTK.

Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.