Ve čtvrtek 30. listopadu 2023 se na Univerzitě Karlově v historických prostorách Karolina uskutečnilo předvánoční setkání partnerů a příznivců české účasti na EXPO 2025. Dorazilo na 200 zástupců akademického sektoru, českých i japonských firem a státní a veřejné sféry. Akce se konala u příležitosti důležitého milníku – 500 dnů do začátku světové výstavy, která se v roce 2025 bude konat v japonské Ósace.
Ještě před začátkem oficiálního programu generální komisař české účasti Ondřej Soška podepsal memorandum o spolupráci se Statutárním městem Brnem, firmou AtomTrace a Česko-japonskou společností.
Během večera postupně vystoupila rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, generální komisař české účasti na světové výstavě EXPO 2025 Ondřej Soška, japonský velvyslanec v ČR Hideo Suzuki, 1. náměstek ministra zahraničích věcí Jiří Kozák a nová generální ředitelka Českých center Jitka Pánek Jurková (ve funkci od 1. prosince 2023). Dále pak radní města Brna Kateřina Jarošová, výkonný ředitel společnosti AtomTrace Jan Proček a ředitel Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu Miloš Šifalda, což je zároveň bývalý radní Jihomoravského kraje pro školství a mezinárodní spolupráci, který se osobně zúčastnil EXPO 2005 v japonském Aichi. Tehdy EXPO výrazně podpořilo cestovní ruch a v následujících letech pomohlo zvýšit zájem japonských turistů o Českou republiku i samotný Jihomoravský kraj. Večerem provázel Vladimír Kořen.
„Návrh našeho pavilonu vzbudil velký ohlas nejen v Česku a Japonsku, ale i dalších zemích světa. Na náš křišťálový pavilon se podle svých slov těší dokonce i členka japonské císařské rodiny, její císařská výsost princezna Takamado. Během služební cesty v Japonsku, ze které jsem se vrátil minulý týden, jsem poskytnul několik rozhovorů pro japonská média. O našem pavilonu a dalších plánech informovaly největší japonské noviny Yomiuri Shimbun, Asahi a Mainichi i celostátní televize NHK,“ řekl na úvod generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška a doplnil: „S oblibou říkám, že pravé diamanty vznikají pod tlakem – a ten je tady obrovský. Proto pevně věřím, že všechny výzvy, kterých není úplně málo, úspěšně zvládneme a Expo 2025 skončí úspěchem.“
Rektorka Milena Králíčková při svém projevu poukázala na bohatou historii a mimořádnou tradici Univerzity Karlovy, ve velkém sále Karolina promovali mimo jiné tři nositelé Nobelovy ceny, zdůraznila ale také velkou mezinárodní otevřenost školy a modernitu. „Věřím, že přesně takové bude i Česko na EXPO v roce 2025 – že si poneseme tu hrdost, co máme v naší historii, zároveň ale věřím, že naši zemi představíme jako moderní, dynamickou a Evropě i světu otevřenou zemi. Pevně doufám, že naše univerzita bude na místě a i díky naší dceřiné společnosti Charles University Innovation Prague (CUIP) ukáže české univerzity jako mezinárodně konkurenceschopné instituce s hlubokou tradicí, ale zároveň bohatou budoucností,“ vysvětlila při své zdravici rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková.
Během hlavní části programu generální komisař Soška představil koncept prezentace českých firem a institucí a možnosti zapojení se do programu či chodu českého pavilonu. Ten je výrazně odlišný od toho v minulosti. Už jen proto, že firmy nebudou pouze klasickými vystavovateli tak, jak bývá zvykem na veletrzích. „V souladu se zadáním vlády od počátku projekt připravuji tak, že se na jeho financování budou podílet i firmy a další instituce – obzvlášť ve chvíli, kdy vláda musí konsolidovat veřejné finance. Za peníze ze státního rozpočtu bych chtěl postavit sebevědomý národní pavilon, který budou moci firmy nebo třeba i univerzity, města a kraje efektivně využít pro svou vlastní propagaci,“ vysvětluje Soška.
Generální komisař Soška zároveň veřejně oznámil čerstvě navázané spolupráce a městem Brnem a brněnskou firmou AtomTrace. Oba partneři plánují aktivní účast na světové výstavě v Japonsku.
Město Brno chce ukázat, že region je právem považován za evropské centrum pokročilých technologií, a zároveň je studentským městem v srdci Evropy, které láká turisty z celého světa na bohatou historii, kulturu i fantastickou gastronomii. Pro AtomTrace Japonsko představuje špičkový strategický globální trh, který se systematicky, krok za krokem, opět otevírá a firma plánuje dále prohlubovat spolupráci s klíčovým distributorem a partnerem, kterého v roce 2023 v Japonsku získala.
Na úvod neformální části programu se pak rozbíjel sud se saké, což je tradiční japonský rituál, který se často odehrává při slavnostních či speciálních příležitostech a má přinést zdraví, úspěchy a prosperitu.
Speciální poděkování za spolupráci a přípravě akce patří Univerzitě Karlově a CUIP, firmě Pačinek Glass (nejen za mobilní sklárnu a natáčení filmu), Fakultě elektrotechnické ČVUT za zapůjčení a doprovod robotů Boston Dynamics a firmě Happenee.