Česká účast na EXPO 2025 hlásí úspěšnou kolaudaci národního pavilonu, kterou obdržela ve středu 2. dubna 2025 ve večerních hodinách českého času. Japonský proces zahrnuje jak kontrolu dokumentace, tak fyzickou prohlídku stavby. Ta trvala tři dny, na vydání kolaudačního rozhodnutí si pak Češi počkali zhruba dva týdny. Aktuálně probíhá příprava permanentní exhibice, instalace ozvučení a osvětlení a ladění posledních detailů. EXPO 2025 otevírá své brány za 10 dní, už 13. dubna 2025 a potrvá až do 13. října 2025. Koná se v japonské Ósace na ostrově Yumeshima.
„Kolaudace českého pavilonu je pro mě osobně i pro celý tým obrovský milník. Znamená to, že jsme oficiálně připraveni – že ambiciózní projekt, v jehož úspěšnou realizaci ještě před rokem mnoho lidí nevěřilo, je oficiálně dokončen začít žít. To, co jsme dva roky připravovali na papíře, teď skutečně stojí, dýchá a je připravené přivítat návštěvníky z celého světa,“ říká generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška a doplňuje: „Jsem přesvědčen, že pro Česko je to moment hrdosti. Dokázali jsme, že umíme navrhnout a realizovat nebývale náročný projekt, kterým opět ohromíme svět. Současně jsme dokázali, že jsme spolehliví partneři, že umíme stavět kvalitně, moderně, včas – a navíc v Japonsku, které je známé svou naprostou důsledností. Je to důkaz, že jako Češi máme co nabídnout i v mezinárodním měřítku.“
Kolaudační proces v Japonsku je velmi systematický a důsledně technický. Zahrnuje kontrolu souladu stavby s projektovou dokumentací, stavebními předpisy, bezpečnostními a požárními normami. Provádí ji jak hasiči, tak autorizovaný inspektor, v případě českého pavilonu Building Center of Japan. V případě národních pavilonů ještě navíc budovu kontrolují pracovníci Japonské asociace pro světovou výstavu EXPO 2025, která je pořadatelem celé akce. Proces zahrnuje jak kontrolu dokumentace, tak fyzickou prohlídku stavby. Doba trvání se liší podle rozsahu a náročnosti projektu. V českém pavilonu fyzická kontrola budovy trvala tři dny a česká strana obdržela jen několik drobných připomínek, které nebyly překážkou pro vydání kolaudačního rozhodnutí. To je výsledek perfektní přípravy a koordinace mezi českým a japonským týmem.
Aktuálně se v pavilonu dokončuje příprava permanentní exhibice, instalace speciálních prvků (ozvučení, dynamické osvětlení) a ladění posledních detailů. Češi jsou v první polovině zkolaudovaných pavilonů. Tento týden v pondělí se uskutečnila také finální inspekce kuchyně, což znamená, že restaurace je připravena na spuštění provozu. Provozovatelem restaurace je společnost Gastro Invest Internacional, lokálním partnerem je pak japonská společnost Amadeus. EXPO 2025 otevírá své brány za 10 dní, už 13. dubna 2025 a potrvá až do 13. října 2025. Koná se v japonské Ósace na ostrově Yumeshima.
O českém pavilonu na EXPO 2025 Kancelář generálního komisaře vyhlásila v prosinci 2022 po více než dvaceti letech otevřenou anonymní architektonickou soutěž o návrh národního pavilonu pro EXPO 2025. Přihlásilo se do ní 38 soutěžních týmů, z nichž odborná porota v čele se světově uznávanou architektkou Evou Jiřičnou vybrala v březnu 2023 vítězný design ve tvaru skleněné spirály od studia Apropos Architects. Nosnou konstrukci stavby tvoří moderní dřevěné panely, fasádu pak umělecké sklo, které má v Česku několikasetletou tradici. Národní pavilon nabídne důstojné zázemí české účasti na EXPO 2025, které se bude konat od dubna do října 2025 na umělém ostrově Yumeshima v Ósackém zálivu. V pavilonu se bude nacházet stálá expozice, multifunkční auditorium, zázemí pro obchodní jednání, restaurace, CTP Lounge a před pavilonem bude pro návštěvníky k dispozici odpočinková zóna s výhledem na moře
O české účasti na EXPO 2025 Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale také českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů.