Česko se bude na EXPO prezentovat jako moderní země plná inovací. Pomůže mu s tím Univerzita Karlova

Kancelář generálního komisaře české účasti na EXPO, Univerzita Karlova a její dceřiná společnost Charles University Innovations Prague (CUIP) podepsaly memorandum o spolupráci. Cílem memoranda je připravit českou účast na EXPO 2025 tak, aby ukázala Česko jako moderní zemi s vysokou úrovní vědy a jejího využití v praxi i jako perspektivní lokalitu pro investice a rozvoj inovativního podnikání. Světová výstava EXPO 2025 se bude v japonské Ósace konat od dubna do října 2025.

Generální komisař Ondřej Soška podepsal memorandum o spolupráci s Karlovou univerzitou.
Generální komisař Ondřej Soška podepsal memorandum o spolupráci s Karlovou univerzitou.

Přední česká transferová společnost Charles University Innovations Prague zastupuje Univerzitu Karlovu a je nejvýkonnější transferovou institucí v České republice. V návaznosti na podepsané memorandum plánuje pozvat další univerzity a výzkumné instituce ke kulatému stolu, aby na světové výstavě společně uvedly Česko jako partnera pro řešení zásadních výzev dnešního světa, kterými je mimo jiné udržitelnost, bezpečnost a využívání inovačního potenciálu.

Během česko-asijského týdne inovací, který by se se v rámci EXPO 2025 měl uskutečnit, bude mít Česko příležitost ukázat světu úžasné výsledky činnosti českých vědců a neotřele představit inovativní české firmy. Na přípravách inovačního týdne proto bude participovat právě CUIP v zastoupení Univerzity Karlovy. Všechny strany si od spolupráce slibují přilákání nových významných investorů do ČR, a hlavně rozšíření spolupráce mezi českými a japonskými univerzitami a vědecko-výzkumnými centry. V neposlední řadě má kvalitní společná příprava české účasti zvýšit povědomí a zájem o Českou republiku ve světě.

Česká republika se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy EXPO pošesté. Funkci generálního komisaře zastává od září 2022 Ondřej Soška, který letos na jaře vyhrál výběrové řízení Ministerstva zahraničních věcí se svou koncepcí a tématem „Talent a kreativita pro život“. Česko by se v Ósace mělo prezentovat nejen tím, co Japonci velmi dobře znají a dlouhodobě obdivují, například českým sklem a vážnou hudbou, ale zejména právě českými inovacemi, nanotechnologiemi, perspektivními startupy a talenty z regionů. Rozpočet české účasti na EXPO 2025 počítá s částkou přibližně 500 milionů korun s tím, že vláda ČR schválila rozpočet ve výši 290,2 milionu korun na období 2023 až 2026. Další finanční krytí bude pocházet ze zdrojů soukromých firem, organizací a institucí, a to v plánovaném rozmezí 170-220 milionů korun.

Obálka
Přihlaste se k odběru newsletteru
Chcete vědět, jak pokračují přípravy na EXPO 2025 v japonské Ósace? Nechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme s novinkami. Newsletter aktuálně vychází jako občasník.
Kliknutím na tlačítko „Odebírat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.